Smakosze.pl
restauracja

Pixabay / congerdesign

Niespodziewany problem branży gastronomicznej

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Polacy z niecierpliwością wyczekują na otwarcie ogródków restauracyjnych. Ma to nastąpić już w połowie maja, niestety sytuacja może się skomplikować. Restauratorzy alarmują, że brakuje rąk do pracy. Sporą grupę pracowników lokali gastronomicznych stanowili m.in. studenci, którzy na czas pandemii wrócili do swoich miast. Sytuację skomentowała sama Magda Gessler.

Lokale gastronomiczne miały być początkowo zamknięte tylko na dwa tygodnie, ostatecznie nie działają już od ponad pół roku. Właściciele restauracji borykają się z wieloma problemami jednym z nich jest brak pracowników.

Czy nastąpi otwarcie gastronomi?

15 maja ma nastąpić otwarcie ogródków restauracyjnych, natomiast już 29 maja będziemy mogli usiąść, na co drugim stoliku w lokalu gastronomicznym (lub na dowolnym stoliku, jeśli między lokal zapewni przegrodę o wysokości 1 metra). 

Aż do momentu podania posiłku będziemy musieli przebywać w restauracji w maseczce. Jest to konieczny warunek skorzystania z oferty branży gastronomicznej. Niestety, pomimo zielonego światła dla odmrożenia tej gałęzi gospodarki, restauratorzy nie mają powodów do radości. Wszystko przez problemy kadrowe.

Brak rąk do pracy?

Już wiadomo, że nie wszystkie lokale gastronomiczne ruszą po 15 maja. Problemem są braki kadrowe. Przez przedłużające się obostrzenia wielu pracowników gastronomii straciło pracę i zdążyło się już przebranżowić. Brakuje m.in. baristów, kelnerów i barmanów. Liczba ofert pracy jest zatrważająca.

Media podają, że w serwisie OLX można znaleźć ponad 4 tysiące ofert pracy na stanowisko kucharza i ponad 3 tysiące ofert na stanowisko kelnera. Sporym utrudnieniem jest również brak studentów, którzy do tej pory chętnie pracowali w branży gastronomicznej.

Przez związaną z pandemią sytuacje uczelnie przeszły na tryb zdalny, a wielu studentów zdecydowało się pozostać w swoich rodzinnych miejscowościach. W znalezieniu potencjalnych pracowników nie pomaga również niepewna przyszłość gastronomii. Nikt nie ma pewności, czy nie będzie jeszcze kolejnych "lockodownów". Trudną sytuację polskiej gastronomii skomentowała sama Magda Gessler.

Magda Gessler o problemach polskiej gastronomii

Restauratorka w rozmowie z serwisem Money.pl powiedziała, że sama nie zwalniała swoich pracowników, ale właściciele lokali, którzy to zrobili mają teraz spory problem, ponieważ większość personelu gastronomicznego znalazła już nowe prace.

Media podają, że w ostatnich miesiącach sporo osób zasiliło między innymi branżę kurierską oraz transportową. Będziemy na bieżąco informować o stanie polskiej gastronomii. Mamy nadzieję, że wciąż będzie cieszyć się ogromną popularnością.

Polecamy również nasze pozostałe artykuły. Niedawno pisaliśmy m.in. o rewolucji z Lidlu i Biedronce. Artykuł znajdziecie tutaj.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: gazeta.pl/money

Zapraszamy na nasz Instagram

undefined

Monika DecAutor

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbiera dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuje, podróżuje i czyta książki.Chcesz się ze mną skontak

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Polacy w restauracji

Restauracje

Największe grzechy Polaków w restauracjach

Czytaj więcej >
Okropne zachowanie kelnera

Restauracje

Okrutne zachowania kelnera w restauracji

Czytaj więcej >
Nastolatek nie spodziewał się ataku

Restauracje

Nagły atak ptaka na jedzącego nastolatka

Czytaj więcej >
Kelnerka uratowała dziecko

Restauracje

Bohaterskie zachowanie kelnerki w restauracji

Czytaj więcej >

Restauracje

Szef kuchni trafił na wyjątkowego homara

Czytaj więcej >

Restauracje

Niezwykła sytuacja w restauracji

Czytaj więcej >