Smakosze.pl
Projekt bez tytułu (75)

cotuvokne, Getty Images

Niesprzedane owoce coraz częściej trafiają do zwierząt

23 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Owoce, których sadownicy nie są w stanie sprzedać w normalnej cenie, wcale nie są oferowane taniej. Producenci nie chcą odsprzedawać ich "po taniości" pośrednikom - zamiast tego oddają je na paszę dla zwierząt. W taki sposób hodowcy walczą z dominacją pośredników.

Najwięcej owoców produkowanych jest w czasie lata, kiedy duża ilość słońca i ciepła pogoda sprzyjają owocowaniu. Niestety obecny klimat nie sprzyja hodowcom, którzy muszą zmagać się z suszami czy spóźniającym się sezonem.

Dlatego ich ograniczona ilość na rynku sprawia, że widok owoców oddawanych jako pasza dla zwierząt może napawać niepokojem. Jest to jednak odpowiedź sadowników, którzy nie zgadzają się na niskie ceny skupu.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Owoce jako pasza

Według hodowców owoców, duzi pośrednicy, którzy kontrolują większość rynku, wykreowali niekorzystne dla producentów owoców ceny. Produkujący czereśnie dostają za jeden kilogram jedynie od 3,63 do 4,09 zł.

Biorąc pod uwagę kwoty, jakie sklepy i sprzedawcy na straganach żądają za dokładnie takie same owoce, można zauważyć, że jest spora przebitka. Nierzadko przecież należy zapłacić kilkadziesiąt złotych za niewielką ilość owoców.

Projekt bez tytułu (69)

Przepis na kalafiora w sosie śmietanowo-serowym

CZYTAJ DALEJ

W ramach protestu, producenci nie chcą sprzedawać swoich owoców pracy za nieopłacalne kwoty, dlatego sprzedają lub oddają je jako paszę. Niektórzy decydują się nawet na pozostawienie ich na polu, żeby zwyczajnie zgniły.

Hiszpańskie owce jedzą arbuzy

Podobna sytuacja ma miejsce w Hiszpanii, w której produkowanych jest sporo arbuzów. Hiszpańscy rolnicy, którzy hodują arbuzy oraz melony, nie mają ostatnimi czasy lekko - wszystko spowodowane eksportem owoców z Maroka.

Krajowe owoce kupowane są przez dystrybutorów za 45 groszy od kilograma, co w żadnym wypadku nie wystarcza na choćby opłacenie kosztów przez producentów. Dlatego ci przeznaczają arbuzy owcom jako paszę.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek, zajrzyj do innych naszych newsów. W tym artykule opisujemy słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który nakłania do kupowania określonych produktów. Ten tekst poświęcony został niebywałemu znalezisku, jakie odkryto pod transportem buraków.

Dla wielu osób taki8e działania są mało pozytywne, ponieważ marnowanie jest jedzenie. Trzeba pamiętać, że producenci również muszą z czegoś żyć, a nieopłacalne hodowle przynoszą jedynie straty finansowe - dlatego próbują pokazać innym z czym się mierzą.

Projekt bez tytułu (76)

Źródło: N-sky, Getty Images Pro

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >