Smakosze.pl
Ocet na mszyce

canva/eleonimages

Jak wykorzystać ocet w domowej uprawie ogórków?

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Ocet znajdziemy w praktycznie każdym domu, a jego zastosowania są tak liczne, że nawet najwięksi specjaliści mogą być zaskoczeni. Jeśli na twoich ogórkach obecne są mszyce, możesz użyć go do ich pozbycia się. Wystarczy przygotować specjalny i ekologiczny oprysk.

Ocet jest powszechnym produktem, który najczęściej wykorzystuje się do gotowania lub czyszczenia. Marynowane w nim warzywa zakonserwowane są na długie lata, a mocno zapieczone zabrudzenia wręcz same odchodzą, po porządnym namoczeniu w occie.

W maju wielu z nas decyduje się na rozpoczęcie pracy w ogródku czy na działce - pielęgnacja grządek, krzewów i roślin jest interesującym i pasjonującym zajęciem. Niestety, widok mszyc na łodygach roślin może zepsuć najlepsze popołudnie. Dlatego pokazujemy co zrobić, aby się ich łatwo pozbyć. 

Ocet pomoże uporać się z mszycami

Od lat znamy sklepowe preparaty, dzięki którym szkodniki przestaną szkodzić naszym grządkom i kwiatom doniczkowym. Są one jednak często chemiczne i mogą w negatywny sposób wpływać na ekologię czy rośliny, które nimi potraktujemy.

Mszyce obecne na wielu roślinach bardzo łatwo zauważymy. Zwykle są to larwy w wielu kolorach: jasnożółte, oliwkowe, różowe, czerwono-zielone, popielate, w różnych odcieniach zieleni, brązu i czerni, ale ich charakterystyczny wygląd nie pozwala pomylić ich z innym szkodnikami. Lepka spadź zbierająca się na łodygach to kolejna wskazówka na obecność mszyc. 

Aby sporządzić miksturę, wystarczy zmieszać 10 części wody z 1 częścią octu, przelać ją do odpowiedniego natrysku i spryskać nim roślinę, która jest dotknięta plagą mszyc. Można dodać do niej łyżeczkę szarego mydła albo kilka kropli płynu do mycia naczyń, co wzmocni jej działanie. 

Na naszym portalu zdradziliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą cię zainteresować. Przeczytaj ten artykuł, w którym zdradzamy najnowsze doniesienia o niebezpiecznej substancji w gumach i słodyczach. W tym tekście pokazujemy jak przygotować kogel-mogel w bezpieczny sposób.

Źródło: schulzie, Getty Images

Cebulowy wywar na mszyce

Poza octem, można ugotować cebulowy wywar, którego mszyce nie znoszą. Pokrój cebulę w niewielkie kawałki wraz z łupiną, zalej ją 1 litrem wody i gotuj przez około 30 minut, aż warzywo zmięknie, a woda zabarwi się na brązowo. 

Następnie należy jedynie ostudzić wywar, przelać ją do butelki ze spryskiwaczem i spryskać rośliny. Jeśli jeden oprysk nie zrobi większej różnicy, możesz powtarzać go co kilka dni do skutku, aż owady całkowicie znikną z twojego ogrodu.

Dobrym pomysłem jest również mechaniczne usunięcie mszyc, jeśli nie jest ich zbyt wiele. W tym celu trzeba jedynie przy pomocy rękawiczki ściągnąć je z łodyg, co skutecznie zahamuje proces dalszego namnażania się uporczywego szkodnika.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: homebook.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Dlaczego warto iść na grzyby o świcie?

Czytaj więcej >
zupa ogórkowa

Porady

Jak zrobić bardzo gęstą i pożywną zupę ogórkową?

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo należy gotować leśne grzyby?

Czytaj więcej >
czasznica olbrzymia

Porady

Niezwykły grzyb w polskich lasach

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego szefowie kuchni wlewają ocet do rosołu?

Czytaj więcej >

Porady

Kiedy należy dodawać śmietanę do zupy?

Czytaj więcej >