Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Nigdy tak nie rób z folią po parówkach. Stracisz duże pieniądze
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 24.10.2024 07:00

Nigdy tak nie rób z folią po parówkach. Stracisz duże pieniądze

parówki
Fot. Canva/ftb_desain

Niektórzy przed wyrzuceniem do odpowiedniego pojemnika, myją śmieci. Ma to być rozwiązanie ekologiczne, a w dodatku odciążać pracowników zakładów segregacji śmieci. A co w wypadku folii po parówkach, czy ją też należy umyć? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedź.

Mycie śmieci a ekologia

Z ekologią, a w szczególności z segregowaniem odpadów w naszym kraju bywa różnie. Jedni w ogóle nie zwracają na to uwagi, a jeszcze inni tak bardzo troszczą się o przyszłość planety, że robią to aż do przesady. Nadgorliwość może być również sporą zgubą. Szczególnie jeżeli chodzi o mycie śmieci. 

Niektórzy segregujący odpady twierdzą, że przed wyrzuceniem ich do odpowiedniego kontenera, należy najpierw dokładnie umyć je z resztek jedzenia. Taka czynność dotyczy przede wszystkim opakowań szklanych, plastikowych, metalowych oraz foliowych. Czy potrzebne i opłacalne jest mycie opakowań?

butelki.jpg
Fot. Canva/Solnuha
Żadne mrożenie, czy suszenie. Grzyby zachowają świeżość przez cały rok

Myć, czy nie myć?

Kierując się powyższą zasadą, należałoby także umyć folię po parówkach. Pytanie tylko po co i dlaczego? Według ekspertów należy myć tylko te opakowania, w których resztki jedzenie zapachem przyciągną owady i zwierzęta. Dzięki temu unikniemy przykrych konsekwencji, ale z całą pewnością nie będziemy bardziej ekologiczni. 

Zdecydowanie większym pożytkiem będzie, segregacja śmieci i niemieszenie ze sobą papieru z plastikami, a śmieci bio ze szkłem. Takie działanie zdecydowanie poprawi i ułatwi pracę zakładów zajmujących się gospodarowanie odpadami. 

Oszczędzanie wody jest ważniejsze

Nie warto myć śmieci ze względu na zużywanie wody i detergentów. I nie chodzi tutaj tylko o rachunki, ale o oszczędzanie wody w ogóle. A tej, jak wiadomo z doniesień medialnych, coraz częściej brakuje. Dlatego nie należy wykorzystywać jej w nadmiarze do czegoś, co jest zbędne.

Jeżeli musisz opłukać z resztek jakieś opakowanie, zrób to w ostateczności, a przede wszystkim wykorzystuj do tego zimną wodą i bez płynu do mycia naczyń. W ten sposób zaoszczędzisz swoje pieniądze, a przy okazji będziesz działać naprawdę ekologicznie. Bo o to, tak naprawdę chodzi. 

segregacja.jpg
Fot. Canva/Volodymyr Shtun