Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Obiad na słodko, czyli zapiekane naleśniki z serem i truskawkami
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 25.03.2022 22:45

Obiad na słodko, czyli zapiekane naleśniki z serem i truskawkami

Obiad na słodko, czyli zapiekane naleśniki z serem i truskawkami
pixabay.com

Naleśniki – takie proste, a takie pyszne

Naleśniki to proste danie mączne smażone na patelni. Nie wiemy do końca, kiedy dokładnie powstało. Prawdopodobnie miało to miejsce już w starożytności. Niektórzy wskazują na Chiny, a inni na kraje europejskie, jak Francja czy Włochy. Niezależnie od tego zyskały one gigantyczną popularność. Świat obfituje w wiele rodzajów naleśników. Możemy wyróżnić indyjskie dosa, etiopskie injera, wietnamskie bánh xèo, a także wiele innych. Jednak w naszym kręgu kulturowym dzielimy je zwykle na dwa rodzaje –  amerykańskie i francuskie. W Polsce jesteśmy bliżej zaznajomieni z tą drugą wersją. Amerykańska wyróżnia się dodaniem do ciasta proszku do pieczenia, który powoduje, że naleśniki delikatnie rosną i stają się grube oraz puszyste. Układa się je zwykle w stos i dekoruje słodkimi dodatkami.

W Europie często wybieramy wytrawną wersją tego dania. Wiele osób preferuje jeść je na słono. Wtedy wkłada się do środka mięso, sery czy warzywa. Można je także zjeść posypane cukrem, cukrem pudrem, a nawet solą. Najczęściej jednak podajemy je z nadzieniem. Wykorzystuje się do tego powidła, dżemy, nutellę, twarogi czy serki waniliowe. W gruncie rzeczy ogranicza nas tylko wyobraźnia. Opcje są nieskończone.

Przepis na zapiekane naleśniki z truskawkami i serem

Zapieczenie naleśników to dość nietypowy pomysł. Zazwyczaj zjadamy je od razu z patelni. Jednak zapewniamy, że ta wersja was nie zawiedzie. Skosztujecie mocno podpieczonego i chrupiącego ciasta, z którego wylewać będzie się gęsty truskawkowy sok. Smakuje on niczym karmel truskawkowy. Dodatkowym sekretem naszej potrawy jest dodanie proszku budyniowego. Zmieni on ser biały w coś znacznie słodszego!

Zapiekane naleśniki polecamy na weekendowy obiad w środku lata. Jednak prawdopodobnie, gdy już ich skosztujecie, będziecie mieli ochotę jeść je znacznie częściej. To nic złego, bo równie dobrze sprawdzą się o każdej inne porze roku. Zaserwować je można zarówno na obiad, jak i na śniadanie, deser czy kolację. Ta prosta i przepyszna potrawa zagości na waszych stołach na długo! Jednak osoby, które się odchudzają, powinny być ostrożne, ponieważ jeden taki naleśnik ma 481 kcal. Mimo to wszyscy wiemy, że czasem warto się rozpieścić.

Składniki na 6 sztuk

Naleśniki:

- 115 g mąki pszennej np. tortowej- 2 duże jajka- 250 ml mleka- 1 łyżka cukru- szczypta soli- 30 g roztopionego masła.

Nadzienie:

- 250 g zmielonego twarogu lub serka waniliowego- 1 łyżka budyniu waniliowego w proszku- 4 łyżki cukru pudru- 1 łyżka cukru wanilinowego- 1 jajko- 3 łyżki dżemu truskawkowego.

Dekoracja:

- 2 łyżki masła- 50 g płatków migdałów- 200 g gęstej śmietany 18%- 1 łyżka cukru- szklanka pokrojonych truskawek- miód lub syrop klonowy- gorzka czekolada.

Sposób przygotowania:

Pierwsze, co musimy zrobić to usmażyć naleśniki. Wsypujemy do miski mąkę, dodajemy jajko, mleko, cukier, sól oraz roztopione masło. Miksujemy całość na jednolitą masę. Zalecamy odstawić ją na bok na jakieś 20 minut, jednak nie jest to obowiązkowe. Smażymy 6 naleśników.

Następnie przygotowujemy nadzienie poprzez wymieszanie twarogu razem z budyniem, cukrem pudrem, cukrem waniliowym oraz jajkiem. Całość miksujemy. Gotowe nadzienie wykładamy na każdego naleśnika. Dodajemy dżem i składamy ciasto w trójkąty. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni C.

Naczynie żaroodporne smarujemy masłem. Układamy delikatnie naleśniki i posypujemy je płatkami migdałowymi. Wstawiamy je do piekarnika na około 15 minut. Po tym czasie wylewamy na nie śmietanę wymieszaną z cukrem i wkładamy z powrotem do piekarnika na jakieś 3 minuty. Gotowe naleśnika posypujemy pokrojonymi truskawkami i polewamy miodem lub syropem klonowym. Możemy też obsypać je pokruszoną czekoladą.

Tagi: