Od stycznia duże zmiany w sklepach spożywczych. Chodzi o kupno warzyw i owoców
1 stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy. Objęte będę nimi wszystkie sklepy, które sprzedają warzywa i owoce. Zmiana będzie korzystna dla konsumentów. Na czym dokładnie ma polegać?
Nowe przepisy w sprawie warzyw i owoców
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na swojej stronie internetowej umieściła komunikat. Informuje on o nowych przepisach, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Do ich przestrzegania zobowiązane są wszystkie sklepy sprzedające warzywa i owoce, ale też przetwory owocowo-warzywne.
Zmiana polega na rzetelnym informowaniu konsumentów o kraju pochodzenia wyżej wymienionych produktów. Pod lupę pójdą także etykiety. Nowe przepisy powstały na podstawie dwóch rozporządzeń Unii Europejskiej, tj.:
- Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2023/2047 z dnia 17 sierpnia 2023 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013
- Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2023/2430 z dnia 17 sierpnia 2023 r.
Co przepisy oznaczają w praktyce?
Ten błyskawiczny sernik przygotowuję w 20 minut. Wychodzi pyszny i puszysty jak chmurkaWarzywa pod kontrolą
Przepisy, które zaczną obowiązywać od pierwszego dnia nowego roku, mają za zadanie chronić konsumentów przed nieuczciwym działaniem sklepów. W praktyce oznacza to, że informacje o kraju pochodzenia warzyw i owoców mają być zapisane w sposób czytelny i zgodny z prawdą.
Ponadto produkty tego typu nie mogą być reklamowane i określane zwrotami – premium i najwyższej jakości. Nazwy te mają zastąpić klasy. Będzie to: klasa ekstra, klasa I i klasa II. Wprowadzone zmiany zminimalizują ryzyko wprowadzenia klientów w błąd przez producentów i handlarzy.
Co będzie widniało na etykietach?
Aby mieć pewność do informacji podanych na etykiecie warzyw lub owoców, warto przyjrzeć się etykiecie. Wg Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych powinny znajdować się na niej poniższe dane:
- nazwa i adres pakującego lub wysyłającego
- pełna nazwa państwa pochodzenia
- nazwa produktu (jeżeli produkt nie jest widoczny z zewnątrz)
- klasy jakości
- nazwy odmiany
- wielkości lub, w przypadku owoców pakowanych w rzędach i warstwach, liczby sztuk.
Produkt z etykietą zawierającą wszystkie wymienione powyżej informacje jest zgodny z przepisami. Klient kupując go, może mieć dużą pewność, że nie jest oszukiwany.
Sprawdź także, dlaczego zabezpieczyła mięso oraz poznaj przepis na szybki sernik.