Kotlety z mortadeli rodem z PRL-u
Kotlety schabowe stanowią bez wątpienia jeden z najczęściej spożywanych posiłków przez Polaków. Uwielbiamy chrupiącą panierkę, soczyste mięso i pyszny smak, a w połączeniu z mizerią i tłuczonymi ziemniakami nie mają sobie równych.
W czasach słabej gospodarki w Polsce pieniędzy brakowało praktycznie na wszystko, dlatego pełnoprawne mięso było rzadkością. Najczęściej jadano je odświętnie, aby lepiej celebrować okazję. W dzień powszedni decydowano się na znacznie tańsze rozwiązanie - panierowano pociętą w plastry mortadele i podawano jak kotlety schabowe.
Kotlety schabowe sprzed lat
Schab przed przemianą systemową był w Polsce mięsem luksusowym, za który mnóstwo osób wiele by dało. Dzisiaj mało kto może sobie wyobrazić, że w ciągu miesiąca mogą zjeść jedynie pół kilograma schabu - dawniej takie realia były codziennością.
Jeśli tęskno ci do smaków z dzieciństwa i chcesz przygotować jeden z flagowych potraw PRL-u, przygotuj oszukane schabowe z przepisu poniżej. Gotowanie ich jest banalnie proste, nie wymaga dużych nakładów finansowych ani umiejętności. Co więcej, takie kotlety naprawdę bardzo dobrze smakują.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy, ile zarabiają kucharze pracujący dla Magdy Gessler. W tym tekście z kolei prezentujemy najniebezpieczniejszy ser świata, który, według niektórych ludzi, może wywoływać groźne choroby.
Przepis na oszukane schabowe
Składniki:
mortadela 500 gramów
1 jajko
bułka tarta
sól
pieprz
olej do smażenia
Zacznij od pokrojenia mortadeli w plastry o grubości około 4-5 milimetrów. Wbij jajko do głębokiego talerza, dopraw je solą i pieprzem, a następnie dokładnie roztrzep. Gdy białko i żółtko będą dobrze połączone, możesz przejść do panierowania kotletów.
Plastry wędliny zamocz w rozkłóconym jajku. Na osobny talerz wsyp dużą ilość bułki tartej. Obtocz w niej mortadelę. Na patelni rozgrzej olej - uważaj jednak, aby nie dopuścić do dymienia, gdyż kotlety wyjdą nieprzyjemnie gorzkie w smaku.
Smaż zapanierowane kotlety na tłuszczu z obu stron. Gdy uzyskają złoty kolor, możesz wyjąć je na talerz wyłożony ręcznikiem kuchennym, aby odciekły z nadmiaru tłuszczu. Podawaj z ziemniakami i ulubioną surówką. Smacznego.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Bosko soczyste kotlety z piersi kurczaka w majonezie i serze. Każdy będzie prosił o dokładkę
Obłędne gołąbki z fasolą - pyszny obiad bez mięsa. Wyjątkowy farsz zachwyca
Źródło: gotujmy.pl; katarzyna-gileta-klepka.smaczneblogi.pl; kuchnia.wp.pl