Smakosze.pl
Mięso przyczynia się do złego zdrowia

Wikipedia / autor: Dmitry Dzema / licencja: CC 4.0

Polacy znacznie ograniczają spożywanie mięsa

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Wydawać by się mogło, że mięso stanowi znaczną część codziennej diety przeciętnego Polaka - mnóstwo z nas uwielbia przecież schabowe i inne mięsne dania. Jak wynika z danych portalu kuchnia.wp.pl, prawie 50% Polaków chce ograniczyć spożycie

Mięso przez tysiące lat było częścią naszej diety - jak wiemy z historii, większość społeczeństwa mięso jadała odświętnie. Produkt ten był zwyczajnie zbyt drogi i mogły sobie na niego pozwolić jedynie najbogatsze elity, których finansowe zaplecze było o wiele większe, niż przeciętnego człowieka.

Dzisiaj czasy się jednak znacznie zmieniły i praktycznie każdy ma dostęp i możliwość do spożywania mięsa codziennie. Taka radykalna zmiana, która zaszła na przestrzeni niedawnych lat spowodowała, że eksperci zauważyli negatywny wpływ spożywania mięsa w takich ilościach na zdrowie. 

Mięso przestaje być tak popularne

Polacy starają się zmieniać swoją dietę, aby ta była nie tylko smaczniejsza, lecz, przede wszystkim, zdrowsza. Dlatego decydują się na unikanie dużej ilości tłuszczu i cukru, zmniejszenie spożycia kancerogenów oraz znaczną zmianę trybu życia na zdrowszy.

Z tego powodu coraz więcej ludzi deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa - prawie co drugi Polak ma w planach przejść na dietę bezmięsną. Smak mięsa jest jednak na tyle przyjemny, że wiele ludzi będzie za nim tęsknić. Dlatego na rynku pojawiają się alternatywy roślinne. 

Produkty bezmięsne o smaku mięsa

W najbardziej popularnych sklepach, takich jak Lidl czy Biedronka, od jakiegoś czasu można kupować zamienniki roślinne mięsa, które przypominają je w smaku. Z początku kupowane były z ciekawości, obecnie stanowią istotny segment rynku, w którym coraz więcej firm chce mieć swój udział.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy najszybszy sposób na lepienie pierogów. W tym tekście z kolei pokazujemy najnowszą inwestycję Roberta Lewandowskiego - restaurację, która ma być otwarta w te wakacje.

Chcemy odżywiać się zdrowo i jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami. Coraz więcej z nas czuje też odpowiedzialność za kondycję planety, troszczy się o środowisko i dobrostan zwierząt - zdradza Marta Linowska, New Business Manager w firmie Unilever dla portalu kuchnia.wp.pl. 

Burger roślinny bez mięsa. Źródło: canva.com/Backyard Productions

Wpływ mięsa na zdrowie człowieka i środowisko

Ludzie nie przypominają klasycznych mięsożerców - nasze zęby przypominają te u przedstawicieli roślinożerców, a jelita są zbyt krótkie, aby trafić długo rozkładające się mięso. Wiele cech biologicznych ludzkiego ciała wskazuje, że jesteśmy wszystkożercami, którzy mięso powinni jeść sporadycznie. Wypełnienie diety mięsem może bowiem wywoływać liczne choroby, takie jak otyłość, problemy z sercem czy nowotwory. 

Ekologia stanowi istotną część naszego życia - bez zdrowej planety, nasz gatunek nie będzie w stanie przetrwać. Hodowla zwierząt w celu pozyskiwania mięsa generuje mnóstwo gazów cieplarnianych, wycinanie drzew czy utratę cennej wody pitnej. Im wcześniej cywilizacja ograniczy produkcje i konsumpcję mięsa, tym lepiej zarówno dla człowieka, jak i ekosystemu. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zdrowepasje.pl; kuchnia.wp.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

ogórki kiszone

Produkty

Idealnie chrupkie ogórki kiszone bez dodatku chrzanu. Zastąpisz go wyjątkowym składnikiem

Czytaj więcej >
mirabelka

Produkty

Intrygujący sposób na wykorzystanie liści mirabelki. Z drzewka wykorzystać można nie tylko owoce

Czytaj więcej >

Produkty

Czy arbuz jest owocem, czy warzywem? Odpowiedź może nieźle zaskoczyć

Czytaj więcej >
Przenigdy nie wyrzucaj liści rzodkiewki

Produkty

Przenigdy nie wyrzucaj liści rzodkiewki. Sporo zaoszczędzisz i zyskasz pyszne specjały

Czytaj więcej >
biała czekolada

Produkty

Czy biała czekolada może być nazywana "czekoladą"? Poznaliśmy odpowiedź na odwieczne pytanie

Czytaj więcej >
pomarańcze

Produkty

Jak wybrać w sklepie najlepsze pomarańcze? Wystarczy dokładnie przyjrzeć się ich skórce

Czytaj więcej >