Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Polscy rolnicy obawiają się kolejnego problemu. Chodzi o wczesną kapustę

Polscy rolnicy obawiają się kolejnego problemu. Chodzi o wczesną kapustę

Wczesna kapusta
canva/Suprabhat Dutta

Wczesna kapusta z polskich pól jest efektem ciężkiej pracy. Nasi rolnicy mogą jednak nie zostać wynagrodzeni za swój trud. Do sklepów trafia bowiem warzywo importowane z Macedonii i jest obawa czy kapusta z polskich upraw znajdzie w nich miejsce.
 

Kryzys w rolnictwie i wysokie ceny

Sytuacja na świecie wpływa na wzrost cen energii i nawozów. Tegoroczna zima i wczesna wiosna były niesamowicie trudne dla polskich rolników. Uprawa wczesnej kapusty już wcześniej była kosztowna, lecz ten sezon jest rekordowo niekorzystny.

Za warzywo spod folii rolnicy nie otrzymują wiele. Jeden z nich zdradza w rozmowie z Onetem, że od lat sprzedaje ją za 3 złote. Wymienia też koszty, jakie poniósł w tym roku i dzieli się obawami o to, czy w tym razem w ogóle opłaci się zbierać plon. Kiedyś już zdarzyło się, że korzystniejsze było zniszczenie uprawy.

Strzelczyk pokazał najlepszą sałatkę na grilla. 1 składnik zaskoczy każdego

Wczesna kapusta z Macedonii wypiera polską

Sezon na polską, młodą kapustę niedługo się rozpocznie, a polscy rolnicy wchodzą w niego pełni obaw. Rodzimy rynek jest bowiem zalewany towarem pochodzącym z Macedonii. Zagraniczne dostawy zbiegają się z momentem zbioru warzywa z pól w różnych zakątkach kraju, który następuje tuż po majówce.

Jakie są konsekwencje? Wysycenie rynku produktem i niskie ceny, które rolnikom oferują hurtownie:

U mnie nowalijki [...] w połowie kwietnia są gotowe do sprzedaży, a w sklepach są już dostępne od miesiąca, bo nasz rynek jest zalewany warzywami z innych krajów. Jak w takich warunkach mamy się utrzymać? - wyraża niepokój jeden z rolników rozmawiających z dziennikarką Onetu.

Inny dodaje, że spotkał się nawet z praktyką sprzedaży macedońskiej kapusty pod szyldem polskiego produktu.

Jak rolnicy radzą sobie z malejącym zainteresowaniem wczesną kapustą?

Niespecjalnie dobrze. Spora część martwi się, co przyniosą kolejne dni i rozważa nawet całkowitą rezygnację z prowadzenia gospodarstwa rolnego:

W tamtym roku z uprawy całkowicie zrezygnowało już pięciu rolników. W tym, ludzie mi mówią, że jak z tymi wczesnymi nasadzeniami będzie klapa, to rezygnuje kolejnych 40. - opowiada w rozmowie z Onetem Artur Wiśniewicz, sołtys wsi Szarbia.

On i jego „koledzy po fachu” uczestniczą w protestach rolników w Hrubieszowie, których celem jest nagłośnienie wielomiesięcznych zaniedbań rządu. Zdaniem środowiska znacznie przyczyniły się one do obecnego, trudnego położenia polskiego rolnictwa i wywindowały ceny.

Na naszej stronie znajdziecie przepisy na dania z wczesną kapustą. Szczególnie polecamy warzywo w wersji zasmażanej z koperkiem. Spróbujcie też pysznej kapusty po chłopsku — z ziemniakami warzywo tworzy znakomity duet.

Wczesna kapusta nie z Polski.png
canva/betexion

Źródło: Onet/ Warzywa.pl