Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Polskie truskawki z dyskontów trafiły pod lupę. Wyniki pozostawiają wiele do życzenia
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 06.06.2024 15:06

Polskie truskawki z dyskontów trafiły pod lupę. Wyniki pozostawiają wiele do życzenia

truskawki
Fot. East News/Marek BAZAK

Truskawki są jednymi z najbardziej lubianych owoców sezonowych. Niestety okazało się, że te dostępne w Biedronce i Lidlu zawierają pestycydy. Te są szkodliwe dla naszego zdrowia. Sprawa niepokoi badaczy. 

Truskawki, czy na pewno takie zdrowe?

Na truskawki wielu z nas czeka cały rok. Wypatrujemy te soczyste owoce na straganach i szukamy ich w dyskontach. Truskawki lubimy za smak i wartości odżywcze. Te owoce bogate są w witaminę C i K. Jedzenie truskawek obniża poziom złego cholesterolu, zmniejsza ryzyko miażdżycy i chroni przed chorobami serca.

Jednak jak się okazuje, spożywanie truskawek może być też szkodliwe dla zdrowia. Fundacja Pro-Test w owocach z Biedronki wykryła aż siedem różnych pestycydów. W truskawkach z Lidla wykryto trzy pestycydy.  W raporcie Fundacji Pro-test czytamy:

Niestety wszystkie truskawki były zanieczyszczone kilkoma toksycznymi substancjami stosowanymi w procesie produkcji

truskawki
Fot. Canva/goranmx
Nie ma lepszego ciasta, niż śmietanowiec z truskawkami. Wystarczy 6 składników. Smaku jest co niemiara

W Biedronce najwięcej pestycydów w truskawkach

W truskawkach z Biedronki wykryto aż siedem różnych szkodliwych związków. Znaleziono je w owocach odmiany albo w kilogramowych łubiankach, sprzedawane pod biedronkową marką Warzywniak. Za truskawki trzeba było zapłacić 16,99 zł. W owocach badacze wykryli:

  • azoksystrobinę
  • cyprodynil
  • difenokonazol
  • fludioksonil
  • kaptan
  • spirotetramat
  • trifloksystrobinę

Natomiast w truskawkach z Lidla badacze odkryli trzy pestycydy. Znaleziono je w owocach odmiany Lady Emma pod marką Ryneczek Lidla. Za te truskawki trzeba było zapłacić 23,98 zł/kg. W truskawkach znaleziono takie pestycydy jak:

  • cyprodynil
  • fludioksonil
  • fosetyl

Niebezpieczne pestycydy dla zdrowia

Autorzy badań podkreślają, że wykryte ilości pestycydów nie przekraczają unijnych norm. Jednak spora liczba związków szczególnie w truskawkach z Biedronki budzi niepokój. Jedzenie takich truskawek może być groźne dla naszego zdrowia. Jeśli wejdą one w reakcję z innymi szkodliwymi substancjami, mogą być jeszcze bardziej toksyczne.

Pestycydy są najgroźniejsze dla dzieci, kobiet w ciąży i seniorów. Te związki mogą spowodować zachorowanie na nowotwory, zaburzenia neurologiczne, choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby płuc. Mogą też wywołać opóźnienia rozwojowe u dzieci i wpłynąć na problemy z płodnością u kobiet i mężczyzn. Pisaliśmy o tym, jak zrobić sernik z borówkami z 4 składników. Podawaliśmy przepis na smaczną sałatkę bez dodatku majonezu. 

truskawki
Fot. Pexels

Źródło: finanse.wp.pl