Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Posadź te rośliny obok koperku. Będzie rósł jak szalony
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 25.06.2024 05:20

Posadź te rośliny obok koperku. Będzie rósł jak szalony

koperek
Fot. Canva/ oracul

Uprawiasz koperek w przydomowym ogródku, ale słabo rośnie? Posadź obok niego te rośliny, a będzie rósł w zaskakująco szybkim tempie. Korzyści z takiej symbiozy jest więcej, niż ci się wydaje, wiele roślin może zaskoczyć. 

Koperek jest najcenniejszy

Koperek to niezwykle przydatna i cenna roślina, która potrafi odmienić smak wielu dań. Przecież nie wyobrażamy sobie ziemniaków bez dodatku w postaci tego warzywa. Jest także niezbędnym dodatkiem do ogórków kiszonych. 

Właśnie dlatego warto posadzić go w swoim ogródku. Czasami zdarza się jednak tak, że koper słabo rośnie, a w dodatku narażony jest na szkodniki. Można temu zaradzić, sadzając w sąsiedztwie kopru inne warzywa. Dowiesz się o nich więcej z dalszej części artykułu. 

Żadne cytrusy, żaden cynamon. Tylko tym sposobem pozbędziesz się z domu mrówek raz na zawsze

W symbiozie siła

Nie od dziś wiadomo, że to w grupie tkwi siła. Ta zasada ma również zastosowanie w przypadku kopru i innych roślin. Tworzy się pomiędzy nimi pewnego rodzaju symbioza, dzięki której rośliny czerpią od siebie nawzajem. Dzięki czemu koperek lepiej rośnie i nie jest narażony na działanie szkodników i grzybów. Sadząc inne rośliny, powiększasz także swój ogródek.

Posadź te rośliny

Aby koper był chroniony przed szkodnikami, posadź obok niego bazylię. Jest to świetne połączenie, ponieważ rośliny mają podobne zapotrzebowanie, które znajduje się w glebie, a w dodatku przyciągną wiele pożytecznych owadów.

W okolicy kopru powinna znaleźć się także cebula. To warzywo swoim aromatem odstraszy między innymi mszyce oraz insekty. Dzięki czemu koperek będzie rósł jak nigdy. Jeżeli planujesz zasadzić fasolkę, to pomyśl, aby zrobić to w okolicy kopru. Korzenie fasoli wzbogacą glebę w azot, który pozytywnie wpłynie na wzrost kopru. Sprawdź, jak zachować świeżość koperku oraz dowiedz się, jak pozbyć się mszyc