Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Pakuję koperek do słoika i sypię ten składnik. Jest świeży przez kilka miesięcy
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 10.06.2024 22:35

Pakuję koperek do słoika i sypię ten składnik. Jest świeży przez kilka miesięcy

siekanie koperku
fot. Canva

Ten sposób przechowywania ziół jest lepszy niż ich mrożenie. Koperek przechowywany w lodówce jest zawsze gotowy do użycia i nie traci nic ze swoich właściwości smakowych czy zapachowych. A metoda konserwowania go jest jedną z najstarszych na świecie.

Przechowywanie koperku

Elementem pejzażu wielu polskich domów jest nieśmiertelne pudełko po lodach, w którym przechowuje się koperek. Rzeczywiście, to warzywo całkiem nieźle konserwuje się w zamrażarce. Jednak są lepsze metody na zakonserwowanie świeżego koperku na długie miesiące.

Mrożony koperek szybko traci wilgoć, zwłaszcza jeśli przygotujemy go po łebkach. Aby przechowywać go dobrze w zamrażarce, należy wcześniej dokładnie go osuszyć, by woda nie wymroziła się z łodyżek. Lepiej też przechowywać go nie w pudełku po lodach, a w mniejszej torebce, z której łatwo wycisnąć powietrze. Tak przechowywane zioła rzeczywiście będą nieźle się trzymały.

rosnący koperek
fot. Canva
Kroję pomidory, ziemniaki i cebulę, a następnie wlewam tę mieszankę. Ostatnio to mój ulubiony obiad

Koperek w soli

Jednak do koperku – a także natki pietruszki, listków bazylii i dosłownie każdego innego rodzaju ziół, doskonale sprawdzi się inna metoda. To zresztą jeden z najstarszych sposobów konserwacji produktów żywnościowych. Chodzi oczywiście o solenie.

Rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, ale przyprawy świetnie znoszą przechowywanie ich w soli. Wbrew pozorom wcale nie przechodzą słonym smakiem, a po wyjęciu ze słoika wystarczy lekko je opłukać (chociaż resztki soli na łodyżkach wcale nie muszą przeszkadzać). Są od razu gotowe do użycia.

Peklowanie koperku

Aby przechować koperek w ten sposób, wystarczy zaopatrzyć się w niejodowaną sól kamienną. To chyba najtańszy rodzaj soli, co również nie jest bez znaczenia. Koperek płuczemy i dokładnie osuszamy ręcznikiem papierowym. Nie siekamy go, ale dzielimy na mniejsze gałązki.

Dno słoika wysypujemy kilkumilimetrową warstwą soli. Na nią układamy warstwę ziół, a następnie przesypujemy solą. Należy tylko pamiętać, by na wierzchu zawsze znajdowała się warstwa tej ostatniej.

Ten przepis doskonale sprawdza się w przypadku wszelkiego rodzaju ziół. Jeśli więc bazylia wyjątkowo obrodziła w doniczkach w kuchni, a nie możemy wykorzystać jej do gotowania, bo wybieramy się na urlop, lepiej oskubać jej listki i w soli włożyć do lodówki.

Wypróbuj też przepisy na zupę pulpetową i kompot z czereśni.

zioła i sól
fot. Canva