Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Żadne cytrusy, żaden cynamon. Tylko tym sposobem pozbędziesz się z domu mrówek raz na zawsze
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 24.06.2024 20:00

Żadne cytrusy, żaden cynamon. Tylko tym sposobem pozbędziesz się z domu mrówek raz na zawsze

mrówki na łyżeczce cukru
fot. Canva

Choć lato obdarza nas licznymi darami, to niesie też ze sobą pewne uciążliwości. Do tych ostatnich z pewnością należą owady – nie tylko komary i osy, lecz także mrówki. Jak pozbyć się z kuchni tych nieproszonych gości?

Mrówki w kuchni

Na widok mrówek w kuchni niejeden i niejedna dosłownie truchleje. Nie ma jednak po co, a obecność tych owadów nie świadczy o tym, że zamieszkały z nami, a higiena w naszej kuchni to sprawa dyskusyjna.

Latem mrówki w kuchni to po prostu przechodnie. Przychodzą przez otwarte lub nieszczelne okna, a czasem nawet pęknięcia w ścianach czy piony techniczne. Najczęściej więc można się ich pozbyć, odstraszając je z obranej drogi. Jest też jeden skuteczny sposób, by pozbyć się ich raz na zawsze.

mrówki w domu
fot. Canva
Książulo skosztował najostrzejszej pizzy w Polsce. Konsekwencje były nie do opisania

Ekologiczne środki na mrówki

Oczywiście gdzie jest problem, tam przedsiębiorcy znajdą rozwiązanie. W sklepach kupić można pułapki i trutki – te chemiczne rozwiązania jednak nie służą naszemu zdrowiu. Uważać wtedy trzeba przede wszystkim na zwierzęta domowe i małe dzieci. Są też odstraszacze niesłyszalnymi dla człowieka dźwiękami. To jednak z kolei większy wydatek.

Zazwyczaj sięgamy więc po naturalne metody odstraszania. Drogę mrówkom zagrodzić może cynamon, zapach lawendy, soda oczyszczona, ocet, cytryna czy goździki. Wystarczy posypać/polać którymś z tych proszków, olejków zapachowych czy płynów drogę, którą przemierzają owady, a skutecznie je to odstraszy.

Naturalne sposoby tępienia mrówek

Na mrówki w domu jest też „opcja atomowa”. Co ciekawe, wyprowadzenie z domu mrowek razem z mrowiskiem nie musi wymagać trującej chemii. W zamian używamy boraksu – związku chemicznego, który stosuje się nawet w kosmetykach i farmaceutykach.

Szklankę cukru zagotowujemy w połowie szklanki wody. Do roztworu dodajemy łyżeczkę tego stosunkowo łatwego do kupienia środka chemicznego. Mieszamy całość, aż osiągnie konsystencję galaretki, a tę układamy na drodze mrówek. Owady zabiorą ze sobą taki odstraszacz do swojego gniazda, a to wyprowadzi mrówkowy problem z naszego domu.

Poznaj też zdrowotne właściwości ogonków czereśni i zastrzeżenia Bosackiej wobec składu… bułki tartej.

mrówki na blacie
fot. Canva