GIS ostrzega
Canva.com / Yana Gayvoronskaya

Produkty wycofane przez sanepid

Sanepid niejednokrotnie przestrzegał konsumentów przed niebezpieczeństwami, które pojawiają się na sklepowych półkach. Ostatnie doniesienie nie napawają optymizmem. Tym razem na celowniku GIS-u znalazły się popularne smakołyki.

Nie da się ukryć, że sanepid pełni bardzo istotną funkcję. To właśnie GIS trzyma pieczę nad bezpieczeństwem produktów spożywczych. Ewentualne uchybienia szybko wychodzą na jaw. Jednak czasami specjały stwarzające zagrożenie mogą trafić do rąk konsumentów.

Sanepid wydał nowe ostrzeżenia

Na naszym portalu niejednokrotnie informowaliśmy o komunikatach, które publikował sanepid. Jakiś czas temu wspominaliśmy o kilku smakołykach, które nie spełniały określonych norm. Dziś pod lupę weźmiemy nowe ostrzeżenia GIS-u.

Na rządowej stronie sanepid zamieścił komunikat dotyczący popularnego wyrobu mięsnego. Wykryto w nim bakterię Listeria monocytogenes. Zjedzenie produktu, który ją zawiera może doprowadzić do choroby zwanej listeriozą.

Niebezpieczne bakterie znalazły się w partii parówek z szynki marki PIKOK, które można dostać w supermarketach Lidl. Sanepid wskazał szczegółowe dane dotyczące produktu. Każdy, kto kupuje takie parówki, powinien sprawdzić, czy na pewno nie znalazły się one w jego lodówce.

Co zrobić, żeby kotlety mielone były puszyste?Co zrobić, żeby kotlety mielone były puszyste?Czytaj dalej
  • Nazwa produktu: Parówki z szynki 250 g - PIKOK PURE
  • Numer partii: 11031
  • Numer serii: Seria C: 10349134
  • Termin przydatności do spożycia: 04.05.2021
  • Producent: „SOKOŁÓW” S.A. Oddział w Czyżewie, ul. Zarębska 48, 18-220 Czyżew, weterynaryjny numer identyfikacyjny 20134001

Sanepid w komunikacie przestrzega przed jedzeniem parówek, które spełniają powyższe kryteria. Producent rozpoczął procedurę wycofywania produkty ze sklepów. W przypadku wystąpienia symptomów zatrucia po niefortunnym zjedzeniu parówek należy skonsultować się z lekarzem.

Sanepid wycofał parówki

(Canva / Yana Gayvoronskaya)

Przed czym jeszcze ostrzega sanepid?

Wielbiciele deserów również powinni mieć się na baczności. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez sanepid, niepozorny dodatek cukierniczy może wywołać u niektórych smakoszy reakcję alergiczną. O jakim produkcie mowa?

Alergen znalazł się w dekoracyjnej posypce czekoladowej. Okazało się, że jest nim gluten. Sanepid udostępnił szczegółowe dane dotyczące produktu. Osoby, które mają alergię na gluten, powinny unikać spożywania tego produktu.

  • Nazwa produktu: Posypka Dekoracyjna Czekoladowe Serca Bezglutenowa BIO 35 g - BIOVEGAN
  • Numery partii: 190109101; 190124301; 200054901
  • Daty minimalnej trwałości: 30.11.2021; 31.01.2022; 31.05.2022
  • Producent: Biovegan GmbH-Allee 1, DE-56579 Bonefeld
  • Dystrybutor: Bio Planet S.A. Wilkowa Wieś 7, 05-084 Leszno

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na rządowej stronie, posypka jest wycofywana ze sklepów przez dystrybutora. Sanepid nadzoruje cały proces. Trzeba przyznać, że gluten w bezglutenowym produkcie jest sporym uchybieniem.

Sanepid pewnie jeszcze nie raz będzie nas ostrzegał przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Nie pozostaje nam nic innego jak na bieżąco obserwować komunikaty GIS-u. Czasami dotyczą one również sprzętu kuchennego.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Gov.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł