Pierogi są jedną z ulubionych potraw Polaków
wikimedia/ licencja CC 3.0 / Stako

Czym można zastąpić wodę w cieście na pierogi?

Pierogi to tradycyjna potrawa, która bardzo często gości w naszej kuchni. Chociaż niemal każdy miłośnik gotowania ma swój sprawdzony sposób na tę potrawę, to warto od czasu do czasu postawić na małą modyfikację klasycznego przepisu. Efekt może przerosnąć najśmielsze oczekiwania.

Pierogi to absolutny klasyk, który często gości na naszych stołach. Jego sekret tkwi zarówno w elastycznym, delikatnym cieście, jak i w starannie skomponowanym farszu.

Jakiś czas temu podawaliśmy tradycyjny przepis na idealne ciasto na pierogi pochodzącym z 1920 roku (znajdziecie go tutaj). Dzisiaj przychodzimy do Was z zupełnie nowym sposobem przyrządzenia tego przysmaku.

Obłędny przepis na elastyczne i delikatne ciasto na pierogi

Chociaż wielu z nas przygotowuje ciasto na pierogi według klasycznego przepisu, to warto odważyć się na małą modyfikację i zastąpić w nim wodę mlekiem. Co ciekawe porada nie pochodzi od kulinarnych ekspertów, ale od naszych babć, które uważały, że ten składnik pozytywnie wpłynie zarówno na elastyczność, jak i delikatność ciasta.

Poniżej podajemy nieco zmodyfikowany przepis na ciasto na pierogi. Możesz dodać do niego dowolny farsz zarówno słodki, jak i słony.

Jakie są korzyści ze zjedzenia dwóch jajek dziennie?Jakie są korzyści ze zjedzenia dwóch jajek dziennie?Czytaj dalej

Przepis na idealne ciasto na pierogi

Składniki:

  • 2 szklanki mąki
  • szczypta soli
  • 1 szklanka gorącego mleka

Sposób wykonania:

Na samym początku przesiej mąkę wraz z solą. Umieść oba składniki w misce i następnie wlej do nich gorące mleko. Wyrabiaj ciasto za pomocą drewnianej łyżki (dzięki niej nie poparzysz swoich dłoni (przez około 10 minut.

pierogi

Gotowe ciasto na pierogi zawiń w folię spożywczą na około 20 minut. Po upływie czasu rozwałkuj ją na blacie oprószonym mąką pszenną. Wytnij z niego okręgi np. za pomocą szklanek i nadziej je farszem.

Jeśli szukasz ciekawego pomysłu na farsz? To polecamy dodatek na obłędne nadzienie, które na Podlasiu zachwyciło samego Roberta Makłowicza. Pisaliśmy o nim w tym artykule.

Wypróbujesz powyższy przepis na ciasto na pierogi?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: Straga/ kuchnia wp

Następny artykuł