Smakosze.pl
Ziemniaki w garnku

canva/Hüseyin Zengin, Getty Images

Prosty i szybki sposób na gotowanie ziemniaków - więcej nie wykipią

8 Października 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Ziemniaki gotujemy praktycznie codziennie, dlatego warto znać sposób, aby nie kipiały. Okazuje się, że wystarczy dodać do garnka odrobinę tłuszczu, aby piana nie wylewała się poza naczynie. Dzięki temu uchronisz się przed koniecznością sprzątania.

Dla większości z nas obróbka ziemniaków jest zadaniem banalnie prostym, które nie wymaga żadnych tłumaczeń, ani porad. Czasem zdarza się jednak, że nawet ekspert popełnia błąd.

Wtedy nierzadko cała kuchenka ubrudzona jest wodą z garnka, z którego kipią ziemniaki. Mamy na szczęście sposób, dzięki któremu taki scenariusz nigdy nie będzie miał miejsca.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak uchronić ziemniaki przed wykipieniem?

Na samym początku oczywiście należy podnieść pokrywkę z garnka. Podwyższone ciśnienie sprawia, że piana zaczyna ulatywać niekontrolowanie spod pokrywki.

Jeśli masz taką możliwość, gotuj kartofle zupełnie bez przykrywki. Dzięki temu uchronisz się przed ewentualnym problemem podczas przygotowywania ich do jedzenia.

ciasto bez pieczenia

Cudowne ciasto Mleczna Kanapka bez pieczenia, nie można mu się oprzeć

CZYTAJ DALEJ

Dodaj olej do wody

Niezależnie od rodzaju tłuszczu, jaki wybierzesz, wrzuć jedną łyżkę do gotującej się wody, a pyrki więcej nie będą kipieć. Choć metoda wydaje się niespotykana, faktycznie działa.

Dzięki temu napięcie powierzchniowe wody znacznie zmniejszy się i nie utworzy się na jej powierzchni rosnąca z minuty na minutę piana - a dodatkowo smak kartofli będzie lepszy.

Nie lej wody po sam brzeg

Ta porada wydaje się oczywista, lecz sporo osób cały czas wlewa do garnka zbyt dużo wody, przez co ta podczas buzowania zwyczajnie wylewa się poza garnek.

Jeśli gotujesz ziemniaki, zalej je taką ilością wody, aby były nią przykryte na około 2-3 cm. Tak można mieć pewność, że pyrki ugotują się idealnie, a przy okazji nie zabrudzą całej kuchni.

Ziemniaki

Źródło: canva/FotoLounge, Getty Images

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

CZY ZNASZ TE STAROPOLSKIE POTRAWY? WIELE Z NICH ZOSTAŁO ZAPOMNIANYCH

Pytanie 1 z 6

Gramatka to:

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak zrobić sos do mięsa?

Czytaj więcej >

Porady

Jak najszybciej sparzyć kapustę na gołąbki?

Czytaj więcej >

Porady

Najczęstsze błędy podczas przygotowania ryb

Czytaj więcej >

Porady

Jak podgrzewać jedzenie w mikrofalówce, żeby nie było zimnie w środku?

Czytaj więcej >
Obieranie ogórka

Porady

Jak wykorzystać obierki po ogórkach?

Czytaj więcej >
Soczyste kotlety mielone od Magdy Gessler

Porady

Niezawodny patent Magdy Gessler na soczyste kotlety mielone

Czytaj więcej >