Prosty patent na domowy ketchup. Zapomnij o kupowaniu go w sklepie
Domowy ketchup jest znakomitym przetworem z pomidorów. Dzięki pełnej aromatycznych przypraw recepturze uzyskacie sos o niebo lepszy niż kupowany w sklepie. Nie będzie zawierał zbędnych dodatków i wzmacniaczy smaku, a mimo to doskonale sprawdzi się w niejednym daniu. Koniecznie spróbujcie.
Jeśli nie wiecie, co zrobić z nadmiarem pomidorów, warto wypróbować prosty przepis na domowy ketchup. Pyszny sos z sezonowego warzywa z powodzeniem można zamknąć w słoikach i cieszyć się jego smakiem jeszcze przez długi czas.
Przepis na znakomity domowy ketchup
Składniki:
4 kg okrągłych pomidorów
2 średnie cebule
6 ząbków czosnku
5 łyżek octu jabłkowego
2 laski cynamonu
1 łyżeczka ziaren ziela angielskiego
1 łyżka goździków (opcjonalnie)
1 łyżeczki pieprzu cayenne
1 płaska łyżeczka cynamonu
6-7 łyżki cukru, ksylitolu lub erytrytolu
1 płaska łyżka soli
pół łyżeczki pieprzu
olej rzepakowy do smażenia
Jak zrobić domowy ketchup? Znamy patent na aromatyczny sos do słoików
Pomidory myjemy i kroimy je w ósemki, jednocześnie usuwając twarde, zielone części. Cebulę i czosnek pozbawiamy łupiny, siekamy je. Do małego garnka wlewamy ocet, wsypujemy przyprawy w kawałku i doprowadzamy do wrzenia.
Przykrywamy garnek i zdejmujemy go z ognia. Odstawiamy na pół godziny, po czym odcedzamy aromatyczny ocet. W międzyczasie w większym garnku z grubszym dnem rozgrzewamy olej. Szklimy na nim cebulę, a pod koniec wrzucamy czosnek.
Dodajemy również pomidory. Wsypujemy pieprz cayenne oraz cynamon i mieszamy. Zawartość naczynia doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na niewielkim ogniu przez 20 minut. Wlewamy przecedzony ocet i gotujemy jeszcze przez 30-40 minut.
Gęstą pulpę warzywną przenosimy na sito o bardzo drobnych oczkach i przecieramy do większej miski. Przecier ponownie zagotowujemy, słodzimy go i solimy połową porcji przypraw. Mieszamy i sprawdzamy smak domowego ketchupu. Doprawiamy dalej, jeśli uznamy, że to konieczne.
Gotujemy całość do czasu, aż uzyskamy pożądaną gęstość sosu. Gorący wyrób przenosimy do czystych, wyparzonych słoików o dopasowanych pokrywkach. Pozbywamy się pęcherzyków powietrza i zakręcamy je. Wystudzony domowy ketchup można przechowywać przez miesiąc w lodówce. Warto go dodatkowo zapasteryzować np. w piekarniku.
Po inne pomysły na wykorzystanie pomidorów zajrzyjcie na naszą stronę. Sezonowe warzywo możecie wykorzystać m.in.do zrobienia sosu do gołąbków albo do lekkiego warzywnego leczo.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Babcia Gramolka dodaje do ogórkowej nieoczywisty składnik. Cała rodzina od razu poprosi o dokładkę
Cukinia w chrupiącej panierce z niespodzianką. Intensywny smak detronizuje inne smażone przekąski