Przepis na błyskawiczną kolację, leczo z cukinią pokocha cała rodzina
Każda potrawa, która korzysta z dobrodziejstw cukinii zasługuje na nasze uznanie. To cudowne warzywo, jest bowiem prawdziwą bomba witaminową. Zdrowotne właściwości cukinii są znane już od dawien dawna, a fakt, że jest bardzo smaczna i pasuje do różnych potraw, jako baza lub dodatek, tylko podkręca zainteresowanie świata kulinarnego wokół niej.
Pyszne leczo z cukinią – przepis
Aby przygotować pyszne leczo z cukinii potrzebujesz:
około 4 sztuki dużej cukinii2 duże cebule czerwone200 g kiełbasy100 g wędzonego boczku2 papryki1 szklanka wody1 puszka pomidorów lub 5 świeżych pomidorów3 ząbki czosnku2 liście laurowerozmarynsól, pieprzsłodka papryka
Podane składniki wystarczą na wykonanie leczo na około 5 średnich porcji.
Wszystkie warzywa obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę. Podsmażyć na patelni na drobnej ilości tłuszczu, dodać trochę masła dla podbicia smaku. Również mięsne składniki należy pokroić w kostkę lub plastry – jeśli boczek ma skórę, koniecznie ją usuń. Wymieszaj wszystko na patelni i smaż, dopóki cebula oraz inne warzywa, zmienią koloru na złocisty.
Gdy warzywa i mięso nabiorą ładnego, rumianego koloru oraz przesiąkną aromatem masła, przełóż je do dużego garnka i dolej szklankę wody, liść laurowy, czosnek przeciśnięty przez praskę oraz inne przyprawy. Gotuj na małym ogniu. Na koniec wrzuć do garnka pomidory z puszki. Wszystko gotuj pod przykryciem do momentu, aż wszystkie warzywa będą cudownie miękkie.
Jeśli zdecydujesz się użyć świeżych pomidorów, pamiętaj, aby przed ich dodaniem, sparzyć je wrzątkiem i obrać ze skórki. Usuń również gniazda nasienne. Tak uszykowane pomidory pokrój w kostkę i dodaj zamiast wersji z puszki.
Kulinarne wariacje
Leczo z cukinii, to wspaniałe danie główne, które można podawać tylko ze świeżym chlebem lub bagietką. Jednak, jest ono także wyśmienitym podkładem, który idealnie sprawdzi się, jako podstawa do różnego rodzaju kulinarnych wariacji.
Zacznijmy od barwnej szaty tej potrawy. Zazwyczaj kolorem dominującym jest czerwony – jednak wykorzystując różne rodzaje papryki i cukinii, możesz dodać trochę szaleństwa i stworzyć kolorową wersję tego dania. Wymieszaj żółtą, zieloną i czerwoną paprykę i zobacz, jak pięknie prezentuje się barwna wersja tradycyjnego leczo.
Znana jest także wersja, w której do zagęszczenia leczo używa się kaszy bądź ryżu, który wchłania nadmiar wywaru. W ten sposób powstaje pyszne i treściwe leczo z cukinią oraz ryżem lub kaszą. Istnieje także opcja z ugotowanymi ziemniakami, zwana „garnkiem drwala”. Rozgrzewająca potrawa, idealnie sprawdzi się, jako pożywna kolacja na długie, zimowe wieczory.
Ciekawym rozwiązaniem jest przygotowanie leczo na... ognisku! Wystarczy zaopatrzyć się w specjalny kociołek na nóżkach, który bez problemu można wstawić do żaru pozostałego po ognisku. W takiego kociołka dodajemy wszystkie składniki, jednak co istotne, powinny być one surowe. Cały czar tej wersji polega, aby składniki przesiąkły smakiem i zapachem ogniska.
Tak przygotowane leczo jest świetnym dodatkiem do potraw z grilla i umili letnie biesiady. Dodatkowa atrakcją jest sposób przygotowania w ognisku. Z własnego doświadczenia wiemy, że tak niekonwencjonalnie przygotowane potrawy, na długo zapadają w pamięć wszystkich gości! Takie leczo z ogniska będzie świetnym zakończeniem sezonu, gdy wieczory stają się chłodniejsze ale nasze nastroje cały czas są rozgrzane letnim słońcem. W takim momencie miska gorącego leczo, z pewnością ucieszy wszystkich zmarzluchów.