Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Przepis na napar z łopianu
Adam Moskal
Adam Moskal 29.05.2021 02:00

Przepis na napar z łopianu

Łopian
pixabay/hans

Łopian potocznie nazywany jest "rzepem" z uwagi na jego charakterystyczne kwiaty, które zahaczają o ubrania czy włosy i przyczepiają się do nich. Po zakwitnięciu z rzepów wyłaniają się ładne, jaskrawe kwiaty, które przykuwają uwagę intensywnością koloru. 

Najwięcej właściwości leczniczych posiada korzeń łopianu i to on jest najczęściej wykorzystywany. Niektórzy zielarze stosują także liście i nasiona, jednak w korzeniu znajduje się największa kumulacja substancji leczniczych i pro zdrowotnych.

Zdrowotna herbatka z łopianu

Do przygotowania herbaty nie potrzeba żadnych specjalistycznych umiejętności czy narzędzi. Wystarczy suszony łopian (jak wyżej wspomnieliśmy, najlepszy jest w tym celu korzeń) wsypać do kubka i zalać wrzącą wodą. Na dwie łyżki suszu, przypadają 2 szklanki wrzątku. 

Tak zalaną roślinę odstawiamy pod przykryciem na 30 minut. Po tym czasie należy odcedzić napar od materiału roślinnego i już można pić herbatę. Aby najlepiej zadziałała, warto spożywać ją małymi porcjami po pół szklanki kilka razy dziennie. 

Właściwości łopianu

Łopian znany jest ze swoich zdolności przeciwzapalnych, więc wykorzystuje się go podczas leczenia infekcji, gdyż poza obniżaniem temperatury, łagodzi katar, kaszel i ból gardła. Zwiększa produkcje moczu, co pozwala oczyścić nerki i ułatwić wydalanie kamieni nerkowych. 

Na naszej stronie możesz przeczytać wiele informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować ciasto na pierogi sprzed ponad 100 lat. W tym tekście zdradzamy przepis na idealne ogórki małosolne. 

Przyspiesza przemianę materii, dlatego wiele osób może pić napar z łopianu w celu spalenia nadprogramowej tkanki tłuszczowej. Pozytywnie wpływa na ostatnie odcinki układu pokarmowego i ułatwia wypróżnianie. Stosowany jest zewnętrznie przy chorobach, takich jak łuszczyca, wrzody, egzema czy ropień.

Źródło: canva.com/nadezhdanesterova

Zastosowanie zewnętrzne łopianu

Nie zawsze wypicie naparu jest najlepszą możliwą drogą administracji specyfiku. Doskonale sprawdzają się, chociażby proste okłady. Namoczoną w intensywnym naparze gazę, przykłada się do chorego miejsca, co pozwala wspomóc leczenie reumatyzmu, dny moczanowej, artretyzmu, ukąszeń owadów czy zwichnięć.

Łopian można także wykorzystać do zwalczania łupieżu i wypadających włosów. Po umyciu włosów powoli polewaj je naparem z łopianu zmieszanym wraz z olejkiem lawendowym. Wmasuj miksturę w skalp i ponownie spłucz. Regularne płukanki poprawią kondycję skóry głowy i włosów. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: herbaciara.pl; smakdnia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram