Przepis na wegetariański smalczyk z fasoli
Wiele osób z nostalgią wspomina proste dania, które dawniej cieszyły się ogromną popularnością. Właśnie do takich smakołyków można zaliczyć chleb ze smalcem. Warto postawić na specjał w niecodziennej odsłonie.
Smalec z fasoli?
Dla niektórych miłośników kulinariów taki pomysł wydaje się niedorzeczny. Jednak smalec w tym wydaniu wywołuje autentyczny zachwyt nawet u najbardziej wybrednych spośród smakoszy . Idealnie sprawdzi się jako dodatek do chleba dla osób, które stronią od wyrobów mięsnych.
Bezmięsna kuchnia wcale nie musi być nudna. Na naszym portalu niejednokrotnie prezentowaliśmy przepisy, w których nie trzeba było sięgać po mięso. Jakiś czas temu podzieliliśmy się przepisem na gołąbki z farszem ziemniaczanym .
Mięso nie należy do najzdrowszych produktów spożywczych, w związku z tym warto sięgać po roślinne zamienniki uwielbianych specjałów. Smalec z fasoli przekona do siebie nawet zatwardziałych mięsożerców .
Roślinny smalec jest bardzo prosty w przygotowaniu. Każdy powinien sobie bez większych problemów poradzić z poniższą recepturą . Najpierw musimy zaopatrzyć się w niezbędne składniki. Co dokładnie będzie nam potrzebne?
-
200 g suchej białej fasoli
-
2 cebule
-
2 ząbki czosnku
-
jabłko
-
60 ml oleju
-
2 g majeranku
-
odrobina soli i pieprzu
(Canva.com / MagMos)
Jak zrobić smalec z fasoli?
Na początku trzeba namoczyć fasolę. Na 200 g produktu powinno przypadać 500 ml wody . Taka kąpiel powinna trwać około 10 godzin. Fasolę odcedzamy i płuczemy. Umieszczamy ją w garnku z wodą, a następnie gotujemy do miękkości.
Ugotowaną fasolę odcedzamy i ugniatamy widelcem na jednolitą masę. Cebule drobno siekamy i podsmażamy na oleju. Po kilku minutach dodajemy do niej czosnek . Jabłko obieramy i ścieramy na tarce o małych oczkach. Również umieszczamy je na patelni.
Mieszankę dodajemy do fasoli. Całość wzbogacamy o przyprawy. Smalec warto urozmaicić o wędzoną paprykę, która doda nam mięsnego smaku. Jednak nie jest to niezbędny zabieg . Kiedy wszystkie składniki starannie wymieszamy, nasz smalec roślinny będzie gotowy. Idealnie komponuje się z pajdą chleba i ogórkami kiszonymi. Warto również sięgnąć po przepis na serowo-szpinakową ucztę .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Ania Gotuje