Smakosze.pl
Ryba mrożona ma swoje wady

Canva.com / RusN

Smutne realia mrożonych ryb w Polsce

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Bez wątpienia mrożone ryby cieszą się sporą popularnością. Możemy dostać je w wielu sklepach. Podczas jednej z inspekcji okazało się, że wiele spośród mrożonych ryb pozostawiały wiele do życzenia. Warto o tym pamiętać podczas najbliższych zakup&oac

Mrożone ryby przeważnie nie wzbudzają u nas większych emocji. Niejednokrotnie przygotowywaliśmy z nich wyjątkowe specjały. Okazuje się, że oprócz mięsa może znaleźć się w nich coś więcej. Wszystko wyszło na jaw w trakcie inspekcji.

Mrożone ryby skrywały pewien sekret

Nie da się ukryć, że ryby w formie mrożonych filetów należą do grona produktów, które są regularne kupowane przez smakoszy. Ostatnio wspominaliśmy o tym, jak błyskawicznie rozmrozić takie mięso. Ostatnie doniesienia wskazują, że niektórzy producenci oszukiwali klientów.

Inspekcja Jakości Handlowej przeprowadziła kontrolę mrożonych ryb. W związku z nią przeanalizowano produkty pochodzące z kilkudziesięciu sklepów. Owa kontrola potwierdziła, że na 178 partii, aż 46 z nich miała pewne nieprawidłowości.

Okazało się, że mrożone ryby w swoim składzie miały zbyt wiele glazury. Zamrożona woda zwiększała wagę produktu. Tym samym klienci zamiast za rybę płacili za wodę. Nieprawidłowość wpływała również na rozbieżność w tabelach wartości odżywczych. Kilkukrotne glazurowanie ryby jest nieuczciwą praktyką producentów.

Jakie jeszcze niedopatrzenia wykryła inspekcja?

Woda nie była jednak jedynym problemem. Mrożone ryby pochodzące z produkcji przemysłowe określane byłe mianem „swojskich”. W niektórych produktach wykryto substancje słodzące, których nie uwzględniono na etykiecie.

W składach niektórych mrożonych ryb nie wyszczególniono alergenów. Brakowało także informacji o tym, w jakich warunkach i ile czasu należy przechowywać produkt po otwarciu. Oczywiście mrożone ryby mają również swoje plusy.

(Canva / jarino47)

Zalety mrożonych ryb

Mrożenie produktów spożywczych wzbudza czasami pewne wątpliwości. Niektórzy smakosze obawiają się, że wówczas jedzenie traci swoje wartości odżywcze. Prawda jest zgoła odmienna. Okazuje się, że zamrożenie jest dobrym sposobem na zachowanie świeżości.

Ryby muszą być oczywiście zamrożone jak najwcześniej. Wówczas zachowają znacznie więcej składników odżywczych. W przypadku ryb, które są trzymane po prostu w chłodzie, cały czas postępuje proces powolnego rozkładu. Tym samym tracą one na pożywności.

Mrożone ryby pozwalają na uniknięcie marnowania żywności. Dotyczy to wszystkich produktów zakonserwowanych w ten sposób. Jednak zalety mogą być przyćmione nieuczciwymi zabiegami producentów. Właśnie dlatego kontrole są bardzo istotne. Warto wiedzieć, w jaki sposób można zamrozić domowe gołąbki

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Onet Gotowanie; Gotujmy; O2

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Kultowa kuchenka Ewa - niezapomniany sprzęt rodem z PRL-u

Czytaj więcej >
Figi na blacie kuchennym

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni figi?

Czytaj więcej >
Marnowanie jedzenia

Produkty

Ratuję Jedzenie - nowa aplikacja pomoże walczyć z marnowaniem żywności

Czytaj więcej >
Gruszki

Produkty

Jak przedłużyć świeżość gruszek?

Czytaj więcej >
Figi na straganie

Produkty

Na co należy zwrócić uwagę kupując figi?

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto włożyć liście laurowe do opakowania z mąką?

Czytaj więcej >