Soczysty kurczak z kurkami w śmietanowym sosie
Kurczak z kurkami to danie, którego składniki idealnie do siebie pasują, a jego przygotowanie nie wymaga dużo czasu ani nakładu pracy. Dodatkowo do przyrządzenia tej potrawy potrzebna jest wyłącznie patelnia.
Kurki są grzybami bardzo charakterystycznymi i aromatycznymi, które świetnie komponują się z wieloma rodzajami mięs, zwłaszcza z kurczakiem. Zebrane samodzielnie, w sezonie, są najsmaczniejsze. Odpowiednio przygotowane nabierają wyjątkowego smaku. Konieczne jest jednak ich dokładne wyczyszczenie z wszelkich zabrudzeń.
Jak czyścić kurki?
Najprostszym i najszybszym sposobem wyczyszczenia tych grzybów jest zalanie ich w naczyniu ciepłą wodą z dodatkiem soli. Po zamieszaniu wszystkie zabrudzenia i zanieczyszczenia powinny opaść na dno. Następnie kurki należy wyjąć i odsączyć na sitku lub papierowym ręczniku. W trakcie wyjmowania grzybów można dodatkowo przepłukać je pod bieżącą wodą.
Kurek nie warto zasypywać dużą ilością przypraw. Do ich przygotowania wystarczy jedynie odrobina soli i pieprzu oraz koniecznie masło. To ono wydobywa naturalny aromat tych grzybów.
Drugim bohaterem tego dania jest kurczak. To delikatne mięso wymaga krótkiej obróbki termicznej. Zbyt długo przytrzymane na patelni lub w piekarniku staje się suche i traci na smaku. Mięso to jest źródłem dobrych wartości odżywczych, zwłaszcza białka i jest znacznie zdrowsze od mięsa czerwonego. Jest mniej kaloryczne i więcej w nim dobroczynnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest lekkostrawne, zawiera niewielką ilość tłuszczu, a rosół z kurczaka stosuje się w walce z przeziębieniem i grypą. Warto jednak zwrócić uwagę na to, z jakiego źródła kupujemy mięso z kurczaka. W przeciwieństwie do kurczaków przemysłowych, zagrodowe kurczaki karmione są wyłącznie paszą roślinną zawierającą pszenicę, śrutę słonecznikową, kukurydzę, niemodyfikowaną genetycznie soję, składniki mineralne oraz witaminy. Dodatkowo kurczaki te mają możliwość wychodzenia na świeże powietrze, żywienia się roślinami i przebywania na słońcu. Dzięki temu ich mięso jest smaczniejsze i zawiera mniej tłuszczu.
Składniki na kurczaka z kurkami, 4 porcje:
1 podwójna pierś z kurczaka (lub dwa pojedyncze filety)
150 g kurek świeżych lub mrożonych
125 ml bulionu drobiowego dobrej jakości (domowego lub na bazie naturalnych składników)
125 ml śmietanki 30%
½ białej cebuli
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
oliwa z oliwek lub olej roślinny
przyprawy: sól, świeżo zmielony czarny pieprz, ½ łyżeczki kurkumy, ½ słodkiej papryki, szczypta ostrej papryki
Sposób przygotowania kurczaka z kurkami:
Piersi z kurczaka umyć, osuszyć ręcznikiem papierowym i oczyścić z błonek oraz ewentualnych kostek. Mięso pokroić na mniejsze części – odciąć polędwiczkę, a fileta przekroić wzdłuż na dwie połowy. Każdą z połówek przeciąć jeszcze na dwie cieńsze części.
Każdy z otrzymanych kawałków mięsa rozbić tłuczkiem na grubość około 1 cm i przyprawić solą, pieprzem, kurkumą i obiema paprykami. Polać odrobiną oliwy i wymieszać. Mięso warto odstawić do lodówki minimum na dwie godziny, a najlepiej na całą noc.
W tym czasie można zająć się przygotowywaniem kurek. Należy dokładnie je umyć, a to wymaga dokładności i czasu. Oczyszczone grzyby osuszyć, cebulę obrać i pokroić w małą kosteczkę.
Na patelni rozgrzać oliwę i podsmażyć kurczaka przez około 2 minuty z każdej strony. Następnie przełożyć kurczaka na talerz.
Na tej samej, gorącej patelni podsmażyć cebulę do momentu jej zarumienienia. Dodać kurki i podsmażać całość przez około 3 minuty, a następnie dołożyć wcześniej podsmażone mięso. Wlać bulion, dorzucić posiekaną natkę pietruszki, przemieszać i doprowadzić do wrzenia.
Zmniejszyć ogień i wlać śmietankę. Składniki wymieszać i gotować całość przez około 2 minuty aż sos się zredukuje i zgęstnieje.
Po uzyskaniu pożądanej konsystencji zdjąć potrawę z ognia i ewentualnie doprawić solą i pieprzem do smaku. Posypać odrobiną posiekanej natki pietruszki.
Kurczaka z kurkami warto podawać z młodymi, ugotowanymi ze skórką ziemniaczkami, puree, makaronem lub kaszą. Świetnie komponują się również z podsmażonymi na maśle ziemniaczanymi kopytkami.