Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Sok pomarańczowy będzie produktem luksusowym? Niepokojące doniesienia, nikt się nie spodziewał

Sok pomarańczowy będzie produktem luksusowym? Niepokojące doniesienia, nikt się nie spodziewał

sok pomarańczowy
Canva/pixelshot

Pomarańcze kojarzą się nam ze Świętami Bożego Narodzenia. Jednak doniesienia o najwyższej w historii cenie soku pomarańczowego, wywołują niepokój. Wszystko przez chorobę żółtego smoka. Czy przez nią zabraknie pomarańczy na Boże Narodzenie?

Pomarańcze jedzmy na zdrowie

Pomarańcze lubimy za ich smak i soczystość. Te cytrusy cenimy też za wspieranie naszej odporności i pozytywny wpływ na pracę układu naczyniowego. Jedzenie pomarańczy i picie z nich soku zapobiega pojawieniu się nadciśnienia tętniczego i wystąpienia udaru. Te cytrusy wielu osobom kojarzą się też z Bożym Narodzeniem.

Kiedyś dawano je do paczek pod choinkę, teraz również chętnie sięgamy po soczyste cząstki cytrusów podczas Świąt. Sok z pomarańczy jest pyszny i bardzo zdrowy. Chętnie go pijemy, ale najnowsze doniesienia o cenie cytrusów wywołują niepokój. Co się dzieje z pomarańczami?

drzewka pomarańczowe
Canva/peeterv
Wachowicz dodaje do pierniczków nietypowy składnik. Nie każdy by o nim pomyślał

Choroba żółtego smoka atakuje

Okazuje się, że pomarańcze i produkowany z nich sok osiągnęły astronomiczną cenę. Reuters donosi, że cena soku pomarańczowego była najwyższa od rozpoczęcia handlu kontraktami terminowymi w Nowym Jorku w 1966 roku. Funt soku pomarańczowego osiągnął cenę 4,17 dolarów. Wzrosła ona, aż o 90 procent.

Do tej pory rynek był zazwyczaj stabilny i przewidywalny. Jednak wszystko się zmieniło przez kapryśną pogodę i chorobę bakteryjną, która atakuje drzewka pomarańczowe. Choroba żółtego smoka, bo tak ją nazwano, doprowadziła do ograniczenia zbiorów na największych plantacjach w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

Sok pomarańczowy produktem luksusowym?

Drzewka pomarańczy, które zaatakowała choroba żółtego smoka, umierają w ciągu kilku lat. Cytrusy zielenieją, a chorobę tę przenosi owad-miodówka. Owoce są zdeformowane i niedojrzałe, a tym samym nie nadają się do sprzedaży. W wyniku tej sytuacji ceny za cytrusy osiągają astronomiczne kwoty. 

Czy to okaże się dotkliwe dla polskich konsumentów? Ceny pomarańczy prawdopodobnie wzrosną przed Świętami Bożego Narodzenia. Każdy z nas może odczuć skutki choroby żółtego smoka w swoich portfelach. Pisaliśmy o przydatnym patencie na wyciśnięcie soku z pomarańczy. Podawaliśmy przepis na świąteczną sałatkę z burakiem i pomarańczami. 

pomarańcze
Canva/Olena Rudo

Źródło: eska.pl