Sprzedawca nie ma jak wydać „grosika”? Prawo jest brutalne, nie ma mowy o wyjątkach
Ile razy zdarzyło się Wam nie dostać grosika reszty? Zapewne z niepozornych monetek uzbierała by się całkiem konkretna suma. Sytuacja ta jest bardzo denerwująca dla wielu klientów. Okazuje się jednak, że w tym przypadku prawo jest po stronie sprzedawców.
Zaskakujące prawo
Formułkę o „byciu winną grosika" słyszał każdy, kto regularnie robi zakupy. Wielu klientów sądzi, że wydawanie reszty jest obowiązkiem sprzedawców. Nagminne są sytuację, gdy ktoś za jakiś drobiazg próbuje zapłacić dużym nominałem, a potem awanturuję się, gdy kasjerka nie ma jak wydać reszty. Zaskoczeniem dla niektórych będzie fakt, że wina leży po stronie płacącego.
Płacenie banknotem 100 zł za kajzerkę czy gumę do żucia to w głowach ludzi doskonały fortel na łatwą rozmianę gotówki. Nic jednak bardziej mylnego. Sprzedawca może odmówić przyjęcia takiej zapłaty, nawet jeśli będzie miał możliwość wydania reszty. Według obowiązujących przepisów klient powinien mieć odliczoną kwotę za towar.
Edyta Górniak zrezygnowała z 2 produktów i zachwyca sylwetką. „Jesteśmy tym co jemy”Czy kasjerka musi nam wydać resztę?
Klienci myślą, często, że sprzedawca ma obowiązek wydawania reszty. Okazuje się, że wiele osób jest w ogromnym błędzie. Przekonała się o tym pewna użytkowniczka forum internetowego portalu gazeta.pl. Świadoma swoich praw i obowiązków ekspedientka szybko sprowadziła ją na ziemię.
Zauważam, że w portfelu mam stówę, a drobnych brak. Płacę więc stuzłotówką, rzucając z uśmiechem: "Wiem, że jest rano, ale musi mi pani wydać ze stówy". Na co pani: /już poważniej/: "Nie muszę...., ale mogę". A później jeszcze: "To klient ma być przygotowany"
-podzieliła się swoją przygodą kobieta
Maciej Chmielowski z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wyjaśnia, że teoretycznie sprzedawca nie ma obowiązku wydawania reszty.
To oczywiście tylko teoria, ponieważ trudno sobie wyobrazić, żeby sklep, który nie wydaje reszty, utrzymał się długo na rynku. Niemniej jednak przepisy nie nakazują sklepikarzom wydawania reszty. Tak samo jest z tym brakującym grosikiem
-Wyjaśnia Chmielowski.
Co mówią przepisy o obowiązku wydawania reszty?
Kwestia wydawania reszty nie została uregulowana prawnie. Stosuje się wobec tego zapisy kodeksu cywilnego.
Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę
-czytamy w nim.
Jak widać, temat wydawania reszty nie został w zapisie uwzględniony. Jest on w takim wypadku interpretowany na korzyść sprzedawców. Oznacza to, że klient powinien mieć odliczoną kwotę, gdy przychodzi coś kupić do sklepu. W przeciwny wypadku ekspedient może odmówić mu sprzedaży.
Odmowa sprzedaży danego artykułu musi być odpowiednio uzasadniona. Jeśli takiego uzasadnienia nie ma, na sklep może zostać nałożona kara do nawet 5000 złotych. Prawnicy są jednak zgodni, jeśli chodzi o wydawanie reszty. Brak takiej możliwości jest usprawiedliwionym powodem odmowy. Uważajcie na podejrzane SMSy wysyłane przez Żabkę. Afera kalafiorowa wstrząsnęła znaną siecią handlową.
Źródło: haps