Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Kościół mówi jasno. Wiele osób nie ma pojęcia

Wielka Sobota oznacza czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Tego dnia wierni święcą w kościele koszyczki z pokarmem i modlą się przy Grobie Pańskim. Jednak, czy w Wielką Sobotę należy zachować ścisły post? Prawo kanoniczne jasno określa zasady.
Co z postem w Wielką Sobotę?
Ścisły post w Wielki Piątek nie budzi wątpliwości. Jest on ustalony przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Jednak ścisły post nie dotyczy już Wielkiej Soboty. Tego dnia nie musimy pościć, ale Kościół zaleca zachowanie jeszcze jednego dnia postnego.
Zachowanie postu w Wielką Sobotę wiąże się z uczczeniem pamięci Jezusa Chrystusa. Jest też przypomnieniem o odkupieniu jego win. Kościół katolicki utrzymuje, że zachowanie postu tego dnia pomaga oczyścić duszę z grzechów. Dawniej te zasady wyglądały zupełnie inaczej.

Jak pościć w Wielką Sobotę?
Dawniej ścisły post w Wielką Sobotę obowiązywał do godziny 12. Wszystko dlatego, że po tej godzinie miała miejsce Liturgia Wigilii Paschalnej. Aktualnie zalecenia mówią o zachowaniu postu do następnego dnia po wschodzie słońca, gdy rozpoczynamy uroczystości z okazji Wielkiej Nocy.
Dalsza część tekstu pod filmem.
Post z Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty jest zgodny z przesłaniem Triduum Paschalnego. Post w tym czasie nazywa się postem paschalnym. Kościół katolicki traktuje ten post jako element przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy. Post z Wielkiego Piątku przypomina o pokucie, a ten z Wielkiej Soboty o uczczeniu pamięci Jezusa Chrystusa.

Czego nie jeść w Wielką Sobotę?
W Wielką Sobotę należy powstrzymać się od jedzenia dań mięsnych i potraw z krwią, np. nie można jeść kaszanki. Trzeba zrezygnować ze spożywania móżdżku i szpiku kostnego. Warto też zachować post ilościowy. Oznacza to, że powinniśmy zjeść jeden posiłek do syta i dwa niepełne.
Należy też powstrzymać się od picia napojów alkoholowych, wina, a wiele osób tego dnia odmawia sobie też słodyczy. Wszelkie inne produkty spożywcze są jak najbardziej wskazane. Pisaliśmy o tym, jaki owoc warto dodać do kawy, by skorzystał na tym nasz organizm. Podawaliśmy też przepis na znakomitą sałatkę na ostatki.






































