Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Tak próbują oszukać klientów Żabki. Nie dajcie się nabrać
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 02.06.2023 10:20

Tak próbują oszukać klientów Żabki. Nie dajcie się nabrać

sklep Żabka
Wikipedia / Wistula / CC BY-SA 4.0

Uwaga na wiadomości SMS wysyłane przez sklep Żabka. Tak naprawdę pochodzą one od grupy oszustów. Nieopatrzne kliknięcie w zawarty w treści link może nas słono kosztować. 

SMS od Żabki? Lepiej skasuj

Do Polaków zaczęły napływać podejrzane SMSy. W ich treści znajduje się informacja o otrzymaniu bonu rabatowego do sklepu. Nie ma to jednak nic wspólnego z rzeczywistością. Sieć Żabka nie prowadzi tą drogą żadnych akcji promocyjnych.

Ta konkretna metoda działania oszustów nosi nazwę kampanii phishingowej. Polega ona na wysłaniu fałszywej wiadomości do jak największej liczby osób. Jeśli nawet część z nich nabierze się i kliknie w załączony odnośnik, złodzieje wyjdą na swoje. Tym razem próbują swojego szczęścia wśród klientów Żabki.

Na Śląsku dodają do mielonych ten składnik. Tak pysznych jeszcze nie jedliście

Kupon rabatowy do sklepu Żabka

Właściciele telefonów komórkowych zaczęli w ostatnich dniach otrzymywać podejrzane SMSy. Według zawartych w nich informacji, odbiorca dostał specjalny kupon do Żabki. W treści znajduję się również adres URL, który przenosi nas na stronę internetową do złudzenia przypominająca tę prawdziwą. Warto jednak zwrócić uwagę, że odbiega on od oryginalnego.

Wartość bonu wynosi rzekomo od 100 do 2000 zł. Kwota ma być przyznawana losowo. Aby odebrać nagrodę, należy jedynie potwierdzić swoje dane osobowe. Właśnie w ten sposób oszuści chcą się dobrać do naszych pieniędzy.

Dane osobowe potwierdzane mają być za pośrednictwem bankowości internetowej. W tym celu jesteśmy proszeni o zalogowanie się na stronie swojego banku. To właśnie w tym momencie ujawniamy login i hasło do swojego konta, dając złodziejom dostęp do zgromadzonych tam środków. Pamiętajcie, by nigdy nie podawać takich danych na żadnych podejrzanych stronach internetowych.

Żabka nie wysyła wiadomości SMS do swoich klientów

Kampanie phishingowe to zmora ostatnich czasów. Co i raz grupy przestępcze podejmują podobne próby. Tym razem padło na osoby odwiedzające sieć sklepów Żabka.

Nieuczciwe SMSy nie są kierowane do konkretnych osób. Ich celem jest dotarcie do tak dużej ilości odbiorców, jak to tylko możliwe. Treść takich wiadomości zawsze kusi atrakcyjnymi nagrodami lub innymi korzyściami. Aby nie dać się na nie nabrać, należy zawsze zachować wyjątkową czujność oraz rozsądek.

Sieć sklepów Żabka nie wysyła do swoich klientów wiadomości SMS. Wszystkie promocje i oferty widoczne są w jej dedykowanej aplikacji, którą ściągamy z oficjalnych źródeł. Zawsze lepiej 2 razy zastanowić się przed kliknięciem w dziwny link, niż potem żałować. Wszystkie podejrzane komunikaty najlepiej od razu usuwać z pamięci telefonu. Część asortymentu z Żabki lepiej obchodzić łukiem, podobnie jak fałszywe SMSy. Sklep był niedawno bohaterem niemałego skandalu.

 Źródło: Twitter @CSIRT_KNF