Smakosze.pl Porady Te przetwory nie wymagają pasteryzacji. Pamiętaj tylko o 1 detalu, a nie będą się psuły
canva/sestovic

Te przetwory nie wymagają pasteryzacji. Pamiętaj tylko o 1 detalu, a nie będą się psuły

26 czerwca 2023

Pasteryzacja jest świetnym sposobem na utrwalenie domowych przetworów. Jednak nie wszystkie wyroby z naszej kuchni jej wymagają. Niektóre wystarczy przenieść do wyparzonych słoików na gorąco i szczelnie zamknąć. Co decyduje o konieczności dodatkowego zabezpieczenia weków? Wyjaśniamy.

Pasteryzacja nie zawsze konieczna

Przetworami, które nie wymagają gotowania czy obróbki w piekarniku, są soki owocowe, konfitury i dżemy ze sporą zawartością cukru. Składnik ten stanowi naturalny konserwant i jego dodatek w zupełności wystarcza, by nasze smakołyki były zdatne do spożycia jeszcze przez długi czas.

Podobna sytuacja będzie z produktami w octowej marynacie. Jeżeli stosunek wody do octu wynosi przynajmniej 2:1, możemy oszczędzić sobie pracy. Zwłaszcza że często przetwory przygotowuje się latem, gdy doskwierają upały.

Nie smaż, ani nie sól kurek. Lasy Państwowe wyjaśniają powód

Które przetwory pasteryzować?

Najlepiej wszystkie, które nie spełniają przedstawionych wyżej kryterium. Należeć do nich będą m.in. owocowe wyroby ze słodzikami lub bezcukrowe, wszelkie duszone warzywa lub sosy. W ten sposób dobrze jest zabezpieczyć też gotowe dania i zupy.

Choć już po zamknięciu na gorąco przetrwają w lodówce nawet do 3 tygodni, pasteryzacja znacznie wydłuży ten czas. Nagle więc okaże się, że możemy ugotować większe ilości potraw i potem otwierać w momencie, gdy nie mamy możliwości ugotować obiadu „na świeżo”.

Jak poprawnie pasteryzować przetwory?

Są dwie opcje przeprowadzenia pasteryzacji - „na mokro” oraz „na sucho”. Pierwsza polega na gotowaniu weków w wyłożonym ściereczką garnku z wodą lub w tzw. „powidlaku” ze specjalną wkładką, druga na umieszczeniu ich na blasze w piekarniku rozgrzanym do niezbyt wysokiej temperatury (zwykle 110-130 stopni Celsjusza).

Na naszej stronie znajdziecie dokładne instrukcje dotyczące obu z tych sposobów. Pasteryzację suchą omawiamy w tym artykule . Ten natomiast zawiera wskazówki dotyczące gotowania weków .

Pasteryzacja dżemów jest zbędna.png
canva/GMVozd

Źródło: cieszsiesmakiem, piwniczkachomika

Odwiedziła restaurację po Kuchennych Rewolucjach. To ją najbardziej rozczarowało
Kucharz zawsze robi racuchy według przepisu babci. Wychodzą lekkie, jak chmurka dzięki 2 wskazówkom
Obserwuj nas w
autor
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy