Smakosze.pl
Pasteryzacja w piekarniku

Screen filmu z kanału Kuchnia Ewy na YouTube

Jak pasteryzować słoiki w piekarniku?

27 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Pasteryzacja przetworów jest najważniejszym aspektem, jeśli chce się, aby przetrwały długie miesiące. Jednym z prostszych sposobów jest przeprowadzenie tej operacji w piekarniku. Wystarczy wstawić je do wnętrza i piec przez niecałą godzinę.

Pasteryzowanie produktów spożywczych jest nie tylko ważne w kontekście ich wydłużonej przydatności do spożycia - należyta pasteryzacja praktycznie do zera zmniejsza szansę na ewentualne zatrucie.

Co ciekawe taka metoda konserwowania żywności jest jedną z nowszych, gdyż wcześniej dostęp do szczelnych pojemników nie był zbyt łatwy. Dawniej konserwowane jedzenie dymem, solą, octem czy suszeniem.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak przeprowadzić pasteryzację w piekarniku?

Na początku oczywiście trzeba mieć słoiki, które uprzednio zostały dokładnie wyczyszczone i wyparzone wraz z zakrętkami. Po zapakowaniu do ich wnętrza jedzenia należy je mocno zakręcić czyszcząc rant i gwint.

Następnie wyłóż blachę do pieczenia papierem do pieczenia, gazą lub czystą ściereczką i ułóż na niej słoiki, które chcesz zapasteryzować. Wstaw blachę do zimnego piekarnika i zamknij jego drzwiczki.

Ogłoszenie GIS

GIS wycofuje zanieczyszczone wyroby rybne

CZYTAJ DALEJ

Włącz urządzenie i ustaw jego temperaturę na około 12-130 stopni Celsjusza. Czas samej pasteryzacji zacznij liczyć dopiero od momentu, gdy powietrze we wnętrzu piekarnika osiągnie powyższą temperaturę.

Dalsza procedura pasteryzacji

Gdy piekarnik nabierze temperatury, zacznij odmierzać czas. Zazwyczaj trwać ona powinna od 15 do 40 minut - wszystko zależy od rodzaju produktu, który znajduje się w słoikach. Powyższy kadr pochodzi z kanału Kuchnia Ewy na YouTube.

Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule wyjawiamy recepturę na prosty i przepyszny dżem z brzoskwiń. Jeśli zastanawiasz się co zrobić w kuchni z dojrzałymi bananami, ten tekst wszystko wyjaśnia.

Słoiki w spiżarni

Źródło: canva.com/jarmoluk, pixabay

Po tym czasie wyłącz piekarnik i pozostaw w nim słoiki przez przynajmniej 15 minut, aby mogły powoli tracić swoją temperaturę. Ostrożnie je wyciągnij, ustaw na blacie do góry dnem, przykryj kocem i zostaw je na całą noc.

Teraz wystarczy przenieść je do zimnego i ciemnego pomieszczenia, gdzie będą mogły czekać na swoją kolei. Taka pasteryzacja daje pewność, że żywność nie zepsuje się przez bardzo długi czas.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: onet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Proste sposoby na krojenie cebuli

Czytaj więcej >

Porady

Jak rozmrozić filet z ryby w 5 minut?

Czytaj więcej >

Porady

Jak wyczyścić przypaloną patelnię?

Czytaj więcej >

Porady

Jak zagęścić pomidorową, żeby nie była tłusta?

Czytaj więcej >
zbieranie grzybów

Porady

Jakich zasad przestrzegać podczas grzybobrania?

Czytaj więcej >
kawa z przyprawami

Porady

Dlaczego warto dodać do kawy kurkumę?

Czytaj więcej >