Weź z szafki, wymieszaj z wodą i wyszoruj palniki. Będą lśniły jak nowe
Do przypalenia jedzenia na kuchence najlepiej nie dopuścić – to wiedzą nawet początkujący kucharze. Jeśli jednak się zdarzy, nie trzeba sięgać na sklepową półkę. Wystarczy do szafki kuchennej.
Na kłopoty soda i ocet
Szafki w naszej kuchni pełne są produktów , które poza spożywczymi mają inne zastosowania. Nawozy, środki na insekty czy detergenty – wszystko to można zastąpić jakimiś artykułami ze sklepu spożywczego. Trzeba tylko wiedzieć jak.
I tak, nawozem będzie kawa czy skorupki jajek , a proszek do pieczenia odstraszy mrówki. Jeśli zaś chodzi o czyszczenie, niezawodne są zawsze dwa produkty. Chodzi o sodę oczyszczoną i ocet.
Soda i ocet jako środki czyszczące
Ocet to kwas powstały z przemiany alkoholu. W kuchni używamy często takiego przygotowywanego z wina lub cydru (ocet jabłkowy). Wciąż jednak najpowszechniejszym, a przy tym najtańszym, jest ocet spirytusowy . Ma mniejszą ilość pożądanych w kuchni aromatów, ale dokładnie ten skład, którego potrzebujemy.
Ocet jest dość stężonym kwasem i jako kwas ma dwie interesujące nas funkcje. Jedna z nich to rozpuszczanie tłuszczu , a właśnie tłuste plamy i zabrudzenia należą do najczęstszych w kuchni. Druga – to funkcja odkażająca . Kwas zabija drobnoustroje, które mogą działać chorobotwórczo.
Jak oczyścić przypalone plamy
Dość podobną zresztą funkcję, zwłaszcza jeśli chodzi o rozpuszczanie niepożądanych składników, ma soda oczyszczona. Co więcej, ponieważ jest ona w proszku, można nią łatwiej wyszorować powierzchnie. Wystarczy przyrządzić z niej papkę.
A zatem, by wyczyścić palniki i tłuszcz przypalony na kuchence, zaczynamy od przyrządzenia papki z rozcieńczonego octu i sody oczyszczonej. Papkę taką nakładamy na 15 minut. Same palniki można też namoczyć w rozcieńczonym occie – 3 części wody na 1 część octu . 15 minut w takiej kąpieli powinno przyspieszyć rozpuszczanie tłustych i przypalonych plam.
Wypróbuj też porady dotyczące cedzenia makaronu i przepis na sernik królewski .