Smakosze.pl
Projekt bez tytułu (12)

MarioGuti, Getty Images Signature

Wielka Brytania: Brakuje wody butelkowanej, a ceny żywności wciąż rosną

13 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

W Wielkiej Brytanii brakuje wody butelkowanej, a ceny żywności rosną w zastraszającym tempie. Jak podaje money.pl, na Wyspach brakuje 100 tysięcy kierowców dowożących towar. Duża inflacja, Brexit oraz pandemia spowodowały, że brytyjska gospodarka ma duże problemy.

Mogłoby się wydawać, że w kraju tak rozwiniętym, jak Wielka Brytania brak niektórych produktów spożywczych jest rzeczą niespotykaną. Niestety, jak informuje The Guardian, w sklepach niektóre półki już teraz zieją pustkami.

Powodem takiej dramatycznej sytuacji jest głównie brak pracowników, którzy przed Brexitem i pandemią byli ogólnie dostępni. Teraz powrócili do swoich rodzimych krajów, a na Wyspach brakuje rąk do pracy.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:

W Wielkiej Brytanii brakuje wody butelkowanej

Na Wyspach brakuje aż 100 tysięcy pracowników, którzy do niedawna pracowali sezonowo w rolnictwie oraz przy transporcie produktów spożywczych za pomocą ciężarówek dostawczych. Z tego powodu do sklepów niedowożone są nowe dostawy.

- Prawdziwy kryzys w dostawach żywności dopiero się zaczyna. Ten kryzys bardzo różni się od poprzednich, przez które przeszliśmy. Zamknięcie kraju z powodu Brexitu, a później z powodu COVID-19 powoduje, że musimy wykonać pracę bez fachowej siły roboczej, co jest już zupełnie innym wyzwaniem - powiedział dla The Guardian Shane Brennan, dyrektor generalny federacji zrzeszającej firmy transportowe.

Projekt bez tytułu (10)

Do czego służy pizza saver dodawany do pizzy?

CZYTAJ DALEJ

Na razie klienci najbardziej zwracają uwagę na brak wody w butelkach oraz produktów mrożonych. Zauważają przy tym, że ceny znacznie się powiększyły. Jabłka są droższe o 17 proc. a gruszki o 25 proc. w porównaniu do zeszłego roku.

Firmy apelują o pomoc wojska


Jedna z największych firm z branży spożywczej, Premier Foods, zaapelowała do rządu, aby ten wykorzystał zaplecze wojskowe do dystrybucji produktów. Brakujących dostawców mają, zgodnie z apelem, zastąpić żołnierze.

Potrzebujesz pomysłu na szybki obiad? Zajrzyj do innych naszych tekstów, w których zdradzamy tajniki wielu receptur. W tym artykule opisujemy najlepszy sposób na soczyste kotlety mielone bez dodatku bułki tartej. Ten tekst poświęcony został pieczonym ziemniakom po szwedzku, które pasują do letniego posiłku.

Według analityków z tygodnia na tydzień będzie tylko coraz gorzej. 8 na 10 producentów żywności skarży się, że nie mają wystarczającej ilości pracowników, a większość sieci sklepów wyprzedała większość swoich zapasów.

Braki pracownicze odczuwają takie sektory, jak producenci opakowań, zakłady produkcyjne oraz magazyny - to właśnie w tych firmach najczęściej zatrudniani byli ludzie zza granicy, którzy przyjechali na Wyspy w celach zarobkowych.

Projekt bez tytułu (13)

Źródło: AdShooter, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: money.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >