Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Wielka Brytania: Brakuje wody butelkowanej, a ceny żywności wciąż rosną
Adam Moskal
Adam Moskal 25.03.2022 23:04

Wielka Brytania: Brakuje wody butelkowanej, a ceny żywności wciąż rosną

Projekt bez tytułu (12)
MarioGuti, Getty Images Signature

W Wielkiej Brytanii brakuje wody butelkowanej, a ceny żywności rosną w zastraszającym tempie. Jak podaje money.pl, na Wyspach brakuje 100 tysięcy kierowców dowożących towar. Duża inflacja, Brexit oraz pandemia spowodowały, że brytyjska gospodarka ma duże problemy.

Mogłoby się wydawać, że w kraju tak rozwiniętym, jak Wielka Brytania brak niektórych produktów spożywczych jest rzeczą niespotykaną. Niestety, jak informuje The Guardian, w sklepach niektóre półki już teraz zieją pustkami.

Powodem takiej dramatycznej sytuacji jest głównie brak pracowników, którzy przed Brexitem i pandemią byli ogólnie dostępni. Teraz powrócili do swoich rodzimych krajów, a na Wyspach brakuje rąk do pracy.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:

W Wielkiej Brytanii brakuje wody butelkowanej

Na Wyspach brakuje aż 100 tysięcy pracowników, którzy do niedawna pracowali sezonowo w rolnictwie oraz przy transporcie produktów spożywczych za pomocą ciężarówek dostawczych. Z tego powodu do sklepów niedowożone są nowe dostawy.

- Prawdziwy kryzys w dostawach żywności dopiero się zaczyna. Ten kryzys bardzo różni się od poprzednich, przez które przeszliśmy. Zamknięcie kraju z powodu Brexitu, a później z powodu COVID-19 powoduje, że musimy wykonać pracę bez fachowej siły roboczej, co jest już zupełnie innym wyzwaniem - powiedział dla The Guardian Shane Brennan, dyrektor generalny federacji zrzeszającej firmy transportowe.

Na razie klienci najbardziej zwracają uwagę na brak wody w butelkach oraz produktów mrożonych. Zauważają przy tym, że ceny znacznie się powiększyły. Jabłka są droższe o 17 proc. a gruszki o 25 proc. w porównaniu do zeszłego roku.

Firmy apelują o pomoc wojska

Jedna z największych firm z branży spożywczej, Premier Foods, zaapelowała do rządu, aby ten wykorzystał zaplecze wojskowe do dystrybucji produktów. Brakujących dostawców mają, zgodnie z apelem, zastąpić żołnierze.

Potrzebujesz pomysłu na szybki obiad? Zajrzyj do innych naszych tekstów, w których zdradzamy tajniki wielu receptur. W tym artykule opisujemy najlepszy sposób na soczyste kotlety mielone bez dodatku bułki tartej. Ten tekst poświęcony został pieczonym ziemniakom po szwedzku, które pasują do letniego posiłku.

Według analityków z tygodnia na tydzień będzie tylko coraz gorzej. 8 na 10 producentów żywności skarży się, że nie mają wystarczającej ilości pracowników, a większość sieci sklepów wyprzedała większość swoich zapasów.

Braki pracownicze odczuwają takie sektory, jak producenci opakowań, zakłady produkcyjne oraz magazyny - to właśnie w tych firmach najczęściej zatrudniani byli ludzie zza granicy, którzy przyjechali na Wyspy w celach zarobkowych.

Projekt bez tytułu (13)
undefined

Źródło: AdShooter, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: money.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Pieniądze