Smakosze.pl
młode ziemniaki

Pixabay /pixel2013

Wysokie ceny młodych ziemniaków

16 Maja 2021

(Ostatnia zmiana: 17 Czerwca 2021)

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Tegoroczna wiosna nie rozpieszcza smakoszy. Ceny sezonowych owoców i warzyw są tak wysokie, jak nigdy. Niestety, musimy sporo zapłacić za truskawki, czereśnie, czy fasolkę szparagową. Niepokojące są również prognozy dotyczące cen młodych ziemniaków. Tak źle jeszcze nie było.

Tegoroczna wiosna nie rozpieszcza smakoszy. Ceny sezonowych owoców i warzyw są o wiele wyższe niż w poprzednich latach. Wczoraj pisaliśmy o tym, ile w tym roku kosztuje fasolka szparagowa. Niestety, dziś przynosimy kolejne mało optymistyczne wieści.

Wysokie ceny młodych ziemniaków

Młode ziemniaki należą do jednych z największych wiosennych przysmaków. Niestety, będą one zdecydowanie droższe w porównaniu z zeszłym rokiem. W 2020 roku kosztowały one jedynie 7 złotych, teraz za ich kilogram w hurcie musimy zapłacić aż 15.

Wysoka cena młodych ziemniaków jest efektem zimnej wiosny. Anna Kaszewiak w rozmowie z portalem Money.pl zapewnia jednak, że ceny mogą spaść, jeśli pogoda pozwoli na zbiory. Jednak możemy za nie zapłacić i tak więcej niż w zeszłym roku. 

Większość rolników zrezygnowała z dużej ilości nasadzeń młodych ziemniaków po tym jak w zeszłym roku było i ich dużo i były bardzo tanie. Niestety, w tym roku mogą być one niemal towarem luksusowym. Czy czeka nas kryzys ziemniaczany?

Niepokojące wieści o cenach ziemniaków

Do tej pory ziemniaki były uznawane za jedne z tańszych warzyw. Szczególnie w zeszłym roku ich ceny były rekordowo niskie. W zależności od ich odmiany, za kilogram trzeba było zapłacić tylko 80 groszy.

Niestety wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie inny od poprzedniego. Sezonowych warzyw i owoców będzie po prosu mniej i ich ceny będą o wiele wyższe. Na sytuacje ma również wpływ pandemia koronawirusa.

Przez ostatnie pół roku zamknięty były lokale gastronomiczne, które stanowiły ważnego odbiorcę. Przez trwający kilka miesięcy lockdown  towar nie schodził z giełdy. Nie funkcjonowały np. fabryki produkujące frytki na potrzeby barów.

Gastronomia powodowała, że rynek był stabilniejszy, co wpływało pozytywnie na ceny owoców i warzyw. Obecnie mamy do czynienia z naprawdę trudną sytuacją. 

Mamy jednak nadzieję, że wszystko wróci do normy, a my już wkrótce będziemy mogli przekazać również dobre wieści.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: money

Monika DecAutor

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbieram dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuję, podróżuję i czytam książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Czym doprawić sałatkę jarzynową?

Porady

Jak doprawić sałatkę jarzynową, żeby była wyrazista?

Czytaj więcej >

Porady

Do czego warto podać sos tzatziki? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >
mizeria

Porady

Dlaczego do mizerii warto dodać ocet?

Czytaj więcej >
kalafior

Porady

Jak ugotować kalafior, żeby był śnieżnobiały i delikatny?

Czytaj więcej >

Porady

Na czym smażyć placki ziemniaczane, żeby były chrupiące?

Czytaj więcej >
obieranie ogórka

Porady

Od której strony należy obierać ogórki?

Czytaj więcej >