Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Za kilka lat nie znajdziesz ich w sklepach. Unia Europejska zadecydowała
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 18.06.2024 12:57

Za kilka lat nie znajdziesz ich w sklepach. Unia Europejska zadecydowała

foliówki
Fot. Canva/daizuoxin

Za kilka lat czeka nas kolejna rewolucja podczas zakupów. Najpierw Unia Europejska zdecydowała o przytwierdzeniu zakrętek do butelek, a teraz poszła o krok dalej. Wszystko dla dobra planety i ograniczenia tworzyw sztucznych w środowisku. 

Klamka zapadła, czyli rewolucja przed nami

Unia Europejska rozpoczęła walkę z plastikiem. Wszędzie jest go w nadmiarze. Plastikowe butelki, siatki na zakupy, opakowania na żywność, tego niestety nam nie brakuje. Plastik otacza nas i dosłownie zalewa. Dlatego Unia Europejska stawia na rozwiązania, które mają ograniczyć nagromadzenie tworzyw sztucznych. 

Przypomnijmy, że w myśl dyrektywy plastikowej, producenci butelek muszą przytwierdzać zakrętki do butelek. To wydaje się drobiazgiem, ale wiele osób skarży się na takie rozwiązanie. Spotkało się ono z niechęcią wielu internautów w sieci. Być może z czasem przyzwyczaimy się do butelek z nakrętkami. Wkrótce czekają nas też kolejne zmiany.

foliówka
Fot. Canva/Olga Miltsova
Wszyscy proszą mnie o przepis na ten sernik na zimno. Inne ciasta mogą się schować

Znikające sztućce, słomki i kubki

Unia Europejska na poważnie podeszła do walki z nadmiarem plastiku i od 1 lipca zakazała sprzedaży plastikowych słomek, kubków, sztućców i talerzy. Na cenzurowanym są też opakowania z tworzyw sztucznych, w które pakuje się posiłki na wynos w wielu lokalach gastronomicznych. Klienci mogą zapakować zamówione danie do własnego naczynia.

Warto wykorzystać tu wielorazowe pojemniki. Jeśli restauratorzy nie będą stosować się do wprowadzonych przepisów, to czeka ich kara finansowa. Natomiast, gdy klienci będą chcieli skorzystać z opakowania jednorazowego, to muszą za nie dodatkowo zapłacić. Na kubek z pokrywką wydamy 20 gr, a na pudełko na żywność, 25 gr.

Koniec z foliówkami i plastikowymi buteleczkami

W 2030 roku znikną ze sklepów popularne zrywki – cienkie foliówki, w które pakujemy różne produkty – zdecydował Parlament Europejski. To prawdziwa plaga, te niewielkie cienkie torebki są wszędzie. Jednocześnie skończy się era plastikowych buteleczek na kosmetyki, które można spotkać w hotelach. Za 6 lat znikną też plastikowe opakowania z majonezem, keczupem i przyprawami, które można znaleźć jeszcze w lokalach gastronomicznych. Jednocześnie Unia Europejska ma świadomość, że nie da się całkowicie wyeliminować plastiku. 

Dlatego tak ważny jest recykling. Od 2029 roku wszystkie kraje UE będą musiały osiągnąć minimum 90 procent skuteczności w odzyskiwaniu opakować plastikowych. Natomiast recykling plastikowych butelek wchodzi wżycie już od 2025 roku. Do każdego szklanego opakowania będzie doliczana kaucja w kwocie 1 zł. Natomiast do puszki lub plastikowej butelki będzie doliczane 50 gr. Pisaliśmy o tym, jak zrobić racuchy bez mleka. Radziliśmy, jak zrobić sałatkę z pomidorów i z pysznym sosem. 

foliówki
Fot. Canva/Kameleon007

Źródło: polsatnews.pl