Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Pokazała jak pozbyć się pestek z arbuza. Sekret tkwi w krojeniu, szkoda, że wcześniej tego nie znałem
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 17.06.2024 18:56

Pokazała jak pozbyć się pestek z arbuza. Sekret tkwi w krojeniu, szkoda, że wcześniej tego nie znałem

filetowanie arbuza
fot. youtube.com/japanfruitschannel6252

Jest na świecie tyle trików kuchennych, że z pewnością musi być jakiś sposób na pestki w arbuzie, prawda? Otóż jest! Wystarczy „zrozumieć” ten owoc i odpowiednio go pokroić.

Sposób na pestki z arbuza

Pestki w owocach to, obok komarów, łyżka dziegciu w beczce miodu, jakim jest lato. Małe, twarde ziarenka w malinach nie przeszkadzają jednak tak bardzo, a czereśnie i wiśnie łatwo wydrylować, ale co z arbuzem?

Zacznijmy więc może od tego, że pestki arbuza są jadalne, zawierają błonnik i witaminy. Jednak witamin latem mamy pod dostatkiem, a nieprzyjemnie chrzęszczące pod zębami ziarenka wcale nie dodają przyjemności z jedzenia arbuza – zwłaszcza w sałatce (z fetą, miętą, czarnymi oliwkami i oliwą z pierwszego tłoczenia).

krojenie arbuza
fot. youtube.com/japanfruitschannel6252
Nie znam lepszego przepisu na sezonowe ciasto. Robi się błyskawicznie i wychodzi za każdym razem

Łatwe filetowanie arbuza

Okazuje się, że jest sposób, by łatwiej pozbyć się pestek z arbuza i nie zabrudzić przy tym całej kuchni. Nie chcielibyśmy jednak zbyt wysoko wynosić nadziei czytelników: nie ma jednego miejsca, w które wystarczy ucisnąć, by wszystkie pestki przeprosiły i sobie poszły. Można jednak ułatwić sobie wybieranie ich. Przepisem podzielił się z nami kanał Japan Fruits Channel, skąd zaczerpnęliśmy ilustracje. Jaki to sposób? 

Cały sekret leży w krojeniu. Przyjrzyjmy się więc arbuzowi od środka. Wbrew pozorom nie jest on jednolity. Z owocu odkrawamy „piętki” – górę i dół, tylko by pozbyć się zielonej łupiny. Następnie przekrawamy go na pół, koniecznie w poprzek. Widzimy wtedy, że arbuz dzieli się na trzy cząstki, podobnie jak pomarańcza. Wyraźne linie to jakby „żyły” owocu – nimi transportowana jest woda i składniki odżywcze. I wzdłuż nich znajdują się pestki.

Sposób na pestki

Linie rozchodzą się ze środka, a blisko skórki arbuza zawinięte są w kształt kotwicy. To właśnie wzdłuż tych linii – około centymetra w każdą stronę od nich – należy przeprowadzić cięcia. W ten sposób dzielimy arbuza na dość cienkie plastry.

Część wykrojona ze środka będzie praktycznie pozbawiona pestek – znajdować się będą jedynie w jednym rządku blisko łupiny. Zaś część z liniami to ta, gdzie pestki będą występować obficie, ale większość z nich będzie widoczna. Wtedy z łatwością łyżeczką wyskrobiemy wszystkie do głębokiego talerza. Przy odrobinie wprawy utrata soku i miąższu owocu będzie minimalna.

Wypróbuj też sposób na pieczony schab wieprzowy i sprawdź się w naszym quizie na znajomość tradycyjnych polskich potraw.

gdzie kroić arbuza
fot. youtube.com/japanfruitschannel6252