Żaden coleslaw, żadna kapusta pekińska. W moim domu króluje teraz obłędna surówka biskupia
Pamiętasz o jedzeniu surówek? Warto je robić szczególnie u progu jesieni. Porcja witamin zawsze się przyda. Zapewni ją znakomita surówka biskupia. Trudno o smaczniejszą surówkę od niej, dlatego wypróbuj ten przepis.
Surówka biskupia pełna smaku i zdrowia
Surówki to punkt obowiązkowy podczas obiadu. Często je przyrządzam nie tylko ze względu na ich smak, ale też wartości odżywcze. Surówki gwarantują niezłą porcję witamin i minerałów. To jest szczególnie ważne u schyłku lata. Niebawem zacznie się sezon na infekcje, dlatego warto zadbać o zdrowe odżywianie. Surówki wzmocnią naszą odporność i dostarczą dużo smaku.
Hitem w moim domu stała się surówka biskupia. Przyrządzam ją z czerwonej kapusty, która nadaje głębokiego, biskupiego koloru tej smacznej surówce. Oprócz tego do miski trafia kwaśne jabłko i marchewka. Tajemnicą wyjątkowego smaku jest wyśmienity sos. Robię go między innymi z chrzanu. Podobny przepis znajdziesz na kanale YouTube Mniam Mniam PL. Stamtąd pochodzą też zdjęcia użyte w artykule.
Pokrój, zalej tą masą i wsadź do piekarnika. To najlepszy obiad z piersi kurczaka, jaki można sobie wymarzyćJak zrobić surówkę biskupią?
Składniki:
- ½ główki czerwonej kapusty
- 1 marchew
- 1 kwaśne jabłko
- 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
- sok z ½ cytryny
Składniki na sos:
- 3 łyżki jogurtu naturalnego
- 2 łyżki majonezu
- 2 płaskie łyżki chrzanu
- odrobina cukru
- sól
- pieprz
Przygotowanie surówki zacznij od usunięcia wierzchnich liści z czerwonej kapusty. Poszatkuj ją, przełóż do miki, posól i lekko ugnieć dłońmi. Marchewkę zetrzyj na tarce o dużych oczkach, to samo zrób z kwaśnym jabłkiem. Wlej sok z cytryny i wymieszaj składniki.
Teraz zajmij się sosem. Do miski przełóż jogurt naturalny, majonez i chrzan. Wsyp odrobinę cukru, sól, pieprz i wymieszaj składniki. Sos wlej do miski z warzywami i dokładnie wymieszaj. Wierzch surówki posyp natką pietruszki i wstaw ją na 15 minut do lodówki.
Surówka biskupia kusi smakiem
Surówka biskupia pasuje do dań mięsnych i wegetariańskich. Jest wyrazista w smaku i lekko kwaskowata. Chrzan nadaje jej nieco ostrości. Taka surówka dostarczy każdemu niezłej porcji witamin. Zjemy ją z prawdziwą przyjemnością. Można podać ją do obiadu, kolacji lub wziąć do pracy.
Zaletą surówki jest też łatwość, z jaką ją przygotujemy. Niewiele pracy w kuchni i wkrótce już surówka biskupia będzie gotowa. Warto schłodzić ją przed podaniem. Pisaliśmy o tym, jak przygotować boczek, który przyda się nam do wielu dań. Polecaliśmy przepis na ciasto bez pieczenia ze śliwkami.