Żadne ruskie, jesienią zawsze robię takie pierogi. Farsz to mistrzostwo świata
Ten składnik jest wprost idealny na farsz do pierogów. Jest delikatny w smaku, a przy tym słodkawy. Dobrze doprawiony pokazuje pazur, a przy tym można doprowadzić go do idealnej dla farszu struktury. Domyślasz się już, o co chodzi? Koniecznie czytaj dalej.
Pierogi z dyniowym farszem
Jesień to pora dyni. Od amerykańskich ozdób halloweenowych po wycieczki przedszkolaków na dyniowe farmy i tematyczne place zabaw, wszystko żyje pod znakiem tego pomarańczowego jesiennego słońca. Z dziesiątkami odmian, jadalnych i ozdobnych, wszystko żyje dynią.
Obojętnie, czy obchodzisz halloween, czy nie przepadasz za tym zwyczajem, z pewnością do gustu przypadną ci pierogi z dyniowym farszem . Można podać je na obiad tego wyjątkowego dnia, zanim jeszcze dzieci rozejdą się łasować po sąsiadach. Można też przygotować takie pierogi w dowolny inny dzień jesieni – bo to po prostu pyszna potrawa.
Dyniowe pierogi
Smak dyni odnajduje się doskonale w wielu zestawieniach. W naszym przepisie występuje on w wersji łagodnej – warto jednak wypróbować także wersję doprawioną odrobiną chili, które świetnie podbija słodko- warzywny smak.
Składniki
- 800 g dyni
- ½ kg mąki pszennej
- 200 g tłustego twarogu
- 1 garść startego żółtego sera
- 4 ząbki czosnku
- 100 ml oleju
- 1 jajko
- Po szczypcie gałki muszkatołowej i kurkumy
- Opcjonalnie: szczypta chili
- Sól, pieprz
Jesienne pierogi
Na stolnicę przesiewamy mąkę z solą. Dodajemy 50 ml oliwy i 300 ml gorącej wody. Mieszamy i wyrabiamy na gładkie ciasto. Kiedy składniki będą dobrze połączone, owijamy je folią spożywczą i odstawiamy, by odpoczęło.
Dynię obieramy i kroimy w kostkę. Wrzucamy ją na blachę wyłożoną papierem do pieczenia , przyprawiamy kurkumą, opcjonalnie chili, solą i pieprzem, dodajemy czosnek w łupinkach i skrapiamy oliwą lub olejem. Pieczemy przez 30 minut w temperaturze 200 stopni .
W misce wyrabiamy twaróg. Dodajemy starty ser i gałkę muszkatołową. Wszystko mieszamy na jednolitą masę. Do niej dodajemy jajko, a następnie przestudzoną dynię , i łączymy w farsz. Warto nie mieszać go zbyt dokładnie, by nie utracić warzywnej tekstury.
Ciasto dzielimy na kawałki, cienko wałkujemy i wykrawamy kółka. Pierogi lepimy podobnie jak każde inne. Oczekujące na gotowanie przechowujemy pod ściereczką, by nie wyschły, gotujemy w osolonym wrzątku przez 3 minuty od wypłynięcia. Podajemy z roztopionym masłem i szałwią.
Wypróbuj też przepisy na przetwory z kabaczka z papryką i śniadaniowe zapiekanki .