Zalewajka a żurek. Czym się różnią?
Zalewajka, a żurek, dwie zupy, które wyglądają niemal identycznie i również również podobnie smakują. Zarówno zalewajka, jak i żurek gotowane są na zakwasie żytnim, czym więc się różnią? Poznaj najważniejsze różnice między zalewajką a żurkiem.
Zalewajka i żurek to przepyszne, polskie, tradycyjne zupy, gotowane nie tylko na święta. Zupy mają wyraźny, kwaśny smak z nutą suszonego majeranku, są przepyszne i zdrowe. Podstawowym składnikiem zup jest zakwas żytni . Zakwas wzmacnia naszą odporność, łagodzi problemy trawienne i przyspiesza odbudowę naturalnej flory bakteryjnej jelit.
Zarówno zalewajka, jak i żurek gotowane są na boczku i kiełbasie z dodatkiem marchewki, czosnku, cebuli, żeby wydobyć jak najlepszy smak. Do zup dodaje się również suszony majeranek, liście laurowe i ziele angielskie i podaje z kromką świeżego pieczywa. Czym więc tak naprawdę różni się żurek od zalewajki?
Zalewajka a żurek- najważniejsze różnice
Zalewajka jest zupą gotowaną na ziemniakach, pokrojone w kostkę ziemniaki wrzucane są do wywaru mięsno- warzywnego i gotowane do miękkości, dopiero później zupa jest zakwaszana. Do zalewajki bardzo często dodaje się również suszone grzyby, które dodatkowo wzmacniają jej smak - tu poznasz prosty przepis na wyśmienitą, rozgrzewającą zalewajkę .
Źródło zdjęcia: canva/arfo Żurek jest natomiast gęstą zupą, gotowaną na mięsno- warzywnym wywarze, jest mocno zakwaszona i podaje się ją głównie z jajkiem na twardo. Zalewajka w wielu regionach Polski jest również dodatkowo zabielana śmietaną.