Smakosze.pl Porady Zanurz zapałkę w miodzie i podpal. 1 znak i wiesz, że jest naturalny
canva/piotr_malczyk, Roberto

Zanurz zapałkę w miodzie i podpal. 1 znak i wiesz, że jest naturalny

26 lutego 2023

Miód jest niezwykle cenny. Aby jednak czerpać korzyści z jego spożywania, konieczny jest zakup naturalnego produktu. Jednym ze sposobów sprawdzenie autentyczności jest próba zapałki polegająca na zanurzeniu patyczka w miodzie i podpaleniu go. Powinien zapłonąć.

Jak rozpoznać dobry miód?

Kupienie naturalnego miodu wysokiej jakości nie należy do prostych zadań. Na szczęście istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, czy produkt nie jest wzbogacany. Jednym z nich jest „test zapałki”, polegający na zanurzeniu jej w produkcie i podpaleniu. Naturalny miód jest łatwopalny i jeśli patyczek zapłonie, możemy być pewni, że wybraliśmy dobrze.

Innym domowym eksperymentem, który może ujawnić sztuczność, miodu jest próba rozpuszczenia go w wodzie. Pszczeli produkt bez dodatków będzie rozprowadzał się nierównomiernie i powoli, tworząc wyraźne smugi.

Można też przeprowadzić „test talerzyka” i rozlać zakupiony miód na płaskim naczyniu. Jeśli rozleje się, formując stożek, kupiliśmy naturalny wyrób bez zbędnych dodatków i polepszaczy.

Kluski ślaskie wyszły twarde? Niestety, wszystko przez nadmiar 1 produktu

Co jeszcze warto sprawdzić, kupując miód?

Powyższe techniki rozpoznania naturalnego miodu trudno będzie wykorzystać podczas zakupów w sklepie. Mamy jednak jeszcze inne cechy, które odróżnią go od sztucznego odpowiednika.

Poza oczywistym czytaniem etykiet z opisem składu — w którym dodatki najprawdopodobniej będą wylistowane — możemy też sprawdzić masę produktu. Naturalny miód jest bardzo ciężki i ma gęstość 1,4 g/ dm3, więc jego litr powinien warzyć około 1,4 kg. Jeżeli jest lżejszy, lepiej zostawić go w sklepie.

Warto rozejrzeć się też za produktem o nieregularnej strukturze. Pianka na powierzchni czy scukrzenie będą świadczyły o naturalnym pochodzeniu miodu. Jeśli produkt, który oglądamy, wygląda idealnie, istnieje spora szansa, że jest sztuczny. Podejrzanie niska cena też powinna być dla nas sygnałem do rezygnacji z zakupu.

Jak używać miodu?

Pszczeli produkt ma wiele zastosowań. Sprawdza się fantastycznie jako dodatek do sosów czy marynat, fantastycznie równoważąc smak kwaśny. Można też z powodzeniem dodawać go do słodkich dań takich jak naleśniki czy owsianka .

Wiele osób używa miodu do słodzenia m.in. herbaty . Warto pamiętać, że wkładanie go do gorącego naparu, pozbawia wyrób cennych właściwości.

Miód naturalny pasuje do naleśników.png
canva/Ryzhkov


Niebiańsko puszyste kokosowe ciasto Raffaello. Ten przepis nie ma sobie równych
Niebywałe, z czym Bożena Dykiel podaje śledzie. Jeszcze nie słyszeliśmy o takim połączeniu
Obserwuj nas w
autor
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy