Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Przenigdy nie dodawaj go do gorącej herbaty. Lepiej odczekać klika chwil
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 29.12.2022 18:33

Przenigdy nie dodawaj go do gorącej herbaty. Lepiej odczekać klika chwil

herbata
Canva / wombatzaa

Wiele osób nie wyobraża sobie picia gorzkiej herbaty. Aby słodzony napój był choć odrobinę zdrowszy, biały cukier zastępują miodem. Dodawanie tego produktu do gorącej wody jest jednak poważnym błędem. W wysokiej temperaturze miód traci wiele swoich cennych właściwości.

Herbata z miodem jest także znanym remedium w walce z przeziębieniem. Przez picie takiej herbaty chcemy skorzystać ze zdrowotnego działania nektaru. Wszystkie próby jednak na marne, jeśli dodamy go do napoju o wysokiej temperaturze. Czemu tak się dzieje i jak właściwie słodzić herbatę miodem?

Jakie właściwości ma miód i czemu warto dodawać go do herbaty?

Miód jest bardzo zdrowy, dlatego warto słodzić nim herbatę. Składnik ten zawiera cukry proste, które są dobrym źródłem energii dla naszego mózgu. W miodzie znajdziemy także liczne kwasy organiczne, witaminy oraz minerały.

Zdrowotne działanie miodu znane jest od wielu lat. Obniża on ciśnienie krwi oraz uzupełnia zapasy glikogenu w mięśniach. Związek ten jest swoistym paliwem do ich pracy i wspomaga wysiłek fizyczny.

Herbata z dodatkiem miodu ma sprawdzone działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Wspomaga leczenie przeziębienia i kaszlu. Miód warto włączyć na stałe do swojej diety, jednak należy pamiętać o jednej zasadzie. Nie dodawajmy go do zbyt gorących napojów.

Dlaczego nie można dodawać miodu do gorącej herbaty?

Połączenie miodu ze zbyt gorącą herbatą niweczy jego zdrowotne działanie. W wysokiej temperaturze degradacji ulega ponad 200 jego substancji czynnych. W ich skład wchodzą również te wykazujące działanie antybakteryjne.

Bezpieczna temperatura herbaty dla właściwości miodu to ok. 45-50 stopni. Aby zachować margines bezpieczeństwa warto tę granicę obniżyć do ok. 37 stopni. Wtedy możemy być absolutnie pewni, że miód zachowa swoje wartościowe działanie.

Jak dodać miód do herbaty? Najlepiej zaopatrzyć się w niewielki termometr kuchenny i kontrolować nim temperaturę napoju. Jeśli nie posiadasz takiego urządzenia, po zaparzeniu herbaty odczekaj kilka chwil. 10-15 minut powinno wystarczyć, aby bezpiecznie dodać miód do napoju. Właściwe przechowywanie miodu jest ważne, aby czerpać z niego maksimum korzyści. Domowy oxymel na bazie miody pomaga w walce z infekcją i przeziębieniem.

Canva / James Hendricks
Canva / James Hendricks

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: