Zapomniany sposób naszych babć na pyszne gołąbki. W roli głównej potłuczone talerze
Poznajcie zapomniany sposób naszych babć na pyszne gołąbki. W roli głównej potłuczone talerze. Do czego babcie ich używały? Dowiecie się z naszego przepisu. A swoją drogą, dziś też możecie skorzystać z tego pomysłu. Obędziecie się wtedy bez drogiego sprzętu.
Gołąbki z liści kapusty najlepiej smakują, gdy są nagotowane lub odpowiednio długo pieczone. Wtedy bowiem kapusta robi się miękka, a jej smak doskonale przenika smakiem farszu i odwrotnie. Tu jednak łatwo o przypalenie, dlatego dobrze jest ugotować gołąbki na parze.
Zapomniany sposób naszych babć na pyszne gołąbki. W roli głównej potłuczone talerze
O co chodzi z tłuczonymi talerzami? Otóż nasze babcie wykładały nimi spód garnka i wlewały na dno trochę płynu. Dopiero na warstwie z potłuczonych talerzy układały gołąbki. Dzięki temu potrawa nie przywierała do dna i nie przypalała się.
Spod talerzowych skorup unosiła się zaś para wodna, która przyspieszała gotowanie się potrawy. Także pomysł z potłuczonymi talerzami można uznać za pierwowzór dzisiejszego parowaru czy garnka do gotowania na parze.
Przepis na gołąbki
Składniki:
-
1 główka włoskiej kapusty
-
3 kg ziemniaków
-
3 cebule
-
ok. 1,5 szklanki kaszy manny
-
sól, pieprz
Przygotowanie gołąbków
Kapustę sparz, wystudź, podziel na pojedyncze liście. Z każdego liścia zetnij nożem stwardniałe kawałki.
Ziemniaki obierz, opłucz, zetrzyj na małych oczkach. Cebule obierz, pokrój w kostkę, dodaj do masy ziemniaczanej. Wsyp tyle kaszy manny, by powstała gęsta masa. Dopraw ją solą i pieprzem. Na dno garnka do gotowania na parze wlej 1,5 szklanki osolonej wody i włóż wkład. Jeśli nie masz specjalnego garnka, dno zwykłego garnka wyłóż potłuczonymi talerzami i też wlej wodę.
Liście kapusty nadziewaj przygotowanym farszem i formuj dość luźne gołąbki. Ułóż je w garnku, przykryj liśćmi kapusty.
Garnek przykryj, całość zagotuj. Potem zmniejsz ogień i gotuj gołąbki ok. 2 godziny na niedużym ogniu. Garnek zestaw z ognia i trzymaj pod przykryciem jeszcze godzinę.
W naszym serwisie znajdziesz też inne przepisy na gołąbki. Sprawdź, jak gołąbki robi Magda Gessler , a także poznaj recepturę Anny Lewandowskiej na delikatne gołąbki .
Źródło zdjęcia: canva/Liquidlibrary
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Puszyste naleśniki na sodzie. Wychodzą idealnie za każdym razem
-
Co zrobić, żeby pieczywo dłużej zachowało świeżość? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Kotlety schabowe w miodzie i musztardzie. Pomysł na przepyszny obiad
Źródło: gotowanie.onet