Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Co zrobić, żeby pieczywo dłużej zachowało świeżość? Wyjaśniamy krok po kroku

Co zrobić, żeby pieczywo dłużej zachowało świeżość? Wyjaśniamy krok po kroku

Co zrobić, żeby pieczywo dłużej zachowało świeżość
canva/Anastasia Timonina

Pieczywo jest jednym z podstawowych produktów spożywczych, po które sięga każdy z nas. Nie wszyscy jednak wiedzą jak poprawnie je przechowywać. Nasze babcie wkładały do chlebaka połówkę jabłka, dzięki której wypieki zachowywały delikatność i chrupiącą skórkę przez dłuższy czas. Sprawdźcie ten i inne patenty na wydłużenie świeżości pieczywa.

O tym, że pieczywo będzie zawsze świeże, jeśli będziemy kupować je w niewielkich ilościach i często wspominać raczej nie trzeba. Co jednak jeśli przeceniliśmy swoje możliwości i chleb, który upiekliśmy, ma szansę poleżeć dłużej niż 1-2 dni? Podpowiadamy jak zachować świeżość wyrobów.

Chlebak zapewni świeżość wyrobów piekarniczych

Z pewnością dobrym pomysłem jest umieszczenie pieczywa w chlebaku. Pojemnik ten powinien być regularnie czyszczony, by dobrze pełnił swoją funkcję. Przechowywanie bułek czy chleba w foliowych torebkach, choć chroni je przed wysychaniem, sprzyja też wytwarzaniu się wilgoci.

Papierowe woreczki pozwalają uniknąć wilgotnienia wyrobów, ale dużo gorzej chronią przed wysychaniem. Czasami nawet kilka godzin po zakupie wierzch bułeczek bywa już suchy. Najlepszym opakowaniem dla chleba jest lniana torebka, która pozwala na cyrkulacje powietrza, jednocześnie zapobiegając nadmiernemu obsychaniu pieczywa.

Włożone do niej wypieki możemy trzymać w chlebaku. Najlepszy będzie pojemnik drewniany lub bambusowy. Inne niestety uniemożliwiają swobodną cyrkulację powietrza. Metalowy może również nagrzać się od kuchenki czy słońca, co dodatkowo przyspieszy psucie się pieczywa.

Babciny sposób na przedłużenie świeżości pieczywa

Jednym ze skutecznych patentów pozwalających przedłużyć świeżość pieczywa jest umieszczenie w chlebaku połówki jabłka. Owoc, dzięki zawartej w nim wilgoci, sprawi, że skórka chleba pozostanie chrupiąca, a jego wnętrze będzie równie delikatne, co w dniu zakupu.

Aby sposób zadziałał, jabłko trzeba wymieniać na świeże co dwa dni. W przeciwnym wypadku ryzykujemy pojawienie się pleśni, która zajmie nie tylko owoc, ale i wypieki. Jeżeli nie mamy pod ręką jabłka, ziemniak także powinien się sprawdzić.

Świeże pieczywo jest niezwykle ważne w diecie
Świeże pieczywo jest niezwykle ważne w diecie

Źródło zdjęcia: canva/SasaJo

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: putka, gotowanie.onet

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Chleb Kuchnia