Smakosze.pl
Czereśnie lądują na ulicy

Sceny z filmu zamieszczonego na YouTube na kanale Antenna Sud - canale 13

Zaskakujące sceny na ulicach włoskich miast

5 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Czereśnie bez wątpienia są jednymi z tych owoców, którym ciężko się oprzeć. Specjał cieszy się popularnością w wielu krajach. Okazuje się, że włoscy rolnicy są rozgoryczeni wyjątkowo niskimi cenami skupu. Za kilogram czereśni otrzymują około 1 euro.

Pyszne czereśnie niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią pałaszują je przy każdej nadarzającej się okazji. Niestety rolnicy z południowych Włoch nie mają powodów do radości.

Czereśnie lądują na ulicy

Nie da się ukryć, że czereśnie można zaliczyć do grona owoców, które często goszczą na naszych stołach. Niedawno wspominaliśmy o tym, ile trzeba za nie zapłacić w tym roku. Dziś przyjrzymy się sytuacji we Włoszech.

Włoscy producenci czereśni postanowili okazać swój sprzeciw. Powodem jest bardzo niska cena skupu owoców. Mało kto spodziewałby się, że czereśnie odkupywane są od nich po tak niskich kosztach. Za kilogram otrzymują około 1 euro.

Taki stan rzeczy musiał wiązać się z reakcją rolników. We Włoskiej miejscowości Casamassima czereśnie zostały rozrzucone pod ratuszem i hurtownią owoców. Ma to na celu zademonstrowanie, że uprawa czereśni zwyczajnie im się nie opłaca.

Rolnicy z południowych Włoch przeważnie dostają za kilogram czereśni zaledwie 1 euro. Warto zauważyć, że w tamtejszych sklepach owoce sprzedawane są po kwotach 10 razy wyższych. W takiej sytuacji rozgoryczenie rolników jest jak najbardziej zasadne.

(YouTube / Antenna Sud - canale 13)

Hodowcy czereśni domagają się większych pieniędzy

Czereśnie, tak jak i inne owoce, wymagają sporego nakładu pracy. Poza samą dbałością o plantacje trzeba je zabezpieczać przed niekorzystnymi warunkami i szkodnikami. Do tego dochodzi jeszcze konieczność zebrania owoców. Nietrudno się zatem domyślić, że kilogram owoców jest wart więcej niż 1 euro.

Rolnicy wysypali czereśnie na ulice, aby zwrócić uwagę na nierówności, które odbijają się na producentach owoców. Całą sprawę skomentował burmistrz włoskiej miejscowości Casamassima. Co powiedział Giuseppe Nitti?

To jest historia, która się powtarza każdego roku. Cierpimy, widząc trudności w rolnictwie - stwierdził burmistrz, w rozmowie z dziennikarzami Antenna Sud. Jednocześnie prosił o wzajemne wspieranie się rolników.

Bez wątpienia sytuacja jest niezwykle przejmująca. Nagrania prezentujące całe zajście zostały opublikowane na YouTube na kanale Antenna Sud - canale 13. Właśnie stamtąd pochodzą zdjęcia wykorzystane w artykule. Niedawno w Polsce również odbyły się protesty rolników.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: YouTube / Antenna Sud - canale 13; Rolnik Info

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Luksusowy sprzęt kuchenny w ofercie Lidla

Czytaj więcej >

Produkty

Jak rozpoznać dobre oscypki?

Czytaj więcej >

Produkty

Gdzie na grzyby we wrześniu?

Czytaj więcej >
Vibovit jest jednym ze smaków dzieciństwa

Produkty

Niezapomniany smak dzieciństwa: Vibovit

Czytaj więcej >
Kartacze są przepyszne

Produkty

Niezawodny przepis na kultowe kartacze

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed partiami lodów z Biedronki

Czytaj więcej >