Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Restauracje > Zbiorowe zatrucie pokarmowe w nadmorskim ośrodku. Sanepid ostrzega, poszkodowanych może być więcej
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 17.06.2024 13:51

Zbiorowe zatrucie pokarmowe w nadmorskim ośrodku. Sanepid ostrzega, poszkodowanych może być więcej

bemary i logo PIS
Fot. Canva/GoodLifeStudio, East News/Tomasz Golla

Choć służby sanitarne dwoją się i troją, nie udaje się wyeliminować wszystkich ognisk zatruć pokarmowych. W jednym z nadmorskich ośrodków grupa osób dotkniętych tą przypadłością przechodzi izolacje w swoich pokojach.

Zatrucie w Pogorzelicy

Pogorzelica to miejscowość koło Niechorza, na zachodniej części polskiego wybrzeża Bałtyku. W jednym z ośrodków wypoczywa tam grupa 60 seniorów. Choć „wypoczywa” może nie być najlepszym słowem, biorąc pod uwagę, że duża część z nich przechodzi właśnie objawy zatrucia pokarmowego. 

17 czerwca rano media donosiły o kilkanaściorgu osobach z grupy, które doświadczyły objawów zatrucia. Sanepid podał jednak, że wkrótce chorych było już nawet ponad 40 osób. To dwie trzecie turnusu – a, według stanu tuż przed południem, można było przypuszczać, że liczba ta jeszcze urośnie.

jedzenie stołówka.jpg
Fot. Canva/CDC CC0 Images
Taką zupę z jabłek gotowała moja babcia. Tradycyjny polski przysmak wciąż zachwyca

Sanepid nad morzem

Zdobywaniem bardziej szczegółowych informacji zajęli się między innymi reporterzy RMF FM. Według ich informacji nikt nie wymaga leczenia szpitalnego. Jednak sanepid nakazał osobom z objawami izolację w pokojach.

W niedzielę służby sanitarne uwijały się w domu wypoczynkowym. Pobierali próbki od chorych, badali pracowników. Podejrzenie, jak zawsze, pada na jedzenie podawane w restauracji obiektu. Wyniki jego badań będą jednak znane dopiero w środę.

Zatrucia pokarmowe w Polsce

Gorące dni letnie, a także konieczność wyżywienia większych grup turystów i kuracjuszy w ośrodkach wypoczynkowych, sprzyjają zakażeniom. Przepisy sanitarne minimalizują ryzyko, ale żaden system nie jest w stu procentach szczelny. Dlatego służby przypominają co roku o profilaktyce.

Jako konsumenci powinniśmy więc unikać potraw o podejrzanym zapachu czy jedzenia zawartości puszek o wypukłych wieczkach i przeterminowanych produktów. Kluczowa jest też higiena rąk. W kuchniach zaś najprzyjemniejsze dla bakterii miejsce to wilgotne ścierki i zmywaki. Problemy sprawiać mogą także niedokładnie umyte warzywa i produkty przechowywane w kuchni nieodpowiednich temperaturach.

Dowiedz się też, jak poprawnie mrozić maliny i przeczytaj o sporze Biedronki ze szczerym youtuberem.

jedzenie na stołówce.jpg
Fot. Canva/Images de Claudia Hi