Smakosze.pl Produkty Znaleźli jedne z najdroższych grzybów świata pod Cieszynem. Kilogram kosztuje 3 tys.
Facebook / Jurajska Trufla LR

Znaleźli jedne z najdroższych grzybów świata pod Cieszynem. Kilogram kosztuje 3 tys.

5 lipca 2023
Autor tekstu: Aleksandra Proch

W Cieszynie dokonano niezwykłego odkrycia. Poszukiwacze z psami znaleźli niezwykle cenne grzyby. Mowa o czarnych truflach, za które otrzymać można nawet 3 tys. zł za kilogram. Miejsca zbiorów z oczywistych względów trzymane są w tajemnicy.

Czarne trufle przestały być włoskim specjałem

Czarne trufle zazwyczaj kojarzone były ze słonecznymi Włochami. Obecnie jedna sytuacja się mienia i można je spotkać także w Polsce. Dzieje się tak z uwagi na stale ocieplający się klimat. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie i jak ich szukać.

Trufle należą do najdroższych grzybów świata. Nie tak dawno na targu we Włoszech płacono za 100 g produktu aż 6 tys. euro. Teraz te skarby pojawiły się na terenie naszego kraju. Wyspecjalizowanej ekipie w poszukiwaniach pomagają specjalne szkolone psy.

Kawa z tym dodatkiem przyśpiesza pracę mózgu i metabolizm. Pij z samego rana

Czarne trufle warte są na rynku majątek

Pierwsze w historii sygnały o czarnych truflach w Polsce dotarły z okolic Jury Krakowsko-Częstochowskiej . Kolejne nadeszły z Żywca. Na poszukiwania wybrała się międzynarodowa grupa ekspertów, by te doniesienia potwierdzić . Natknęli się jednak jedynie na małe osobniki, które do jedzenia się nie nadawały .

Mimo pierwszego niepowodzenia, zainteresowanie czarnymi truflami nie malało . Temat dodatkowo rozpowszechniła wydana w 2016 roku książka „Polskie trufle skarb odzyskany" autorstwa Doroty Hilszczańskiej. Dziś nie ma już żadnych wątpliwości, że w naszej ziemi rosną te cenne grzyby . Obecnie można u nas spotkać kilka ich gatunków .

Piotr Kwec to założyciel firmy „Jurajska Trufla" , zajmującej się wyszukiwaniem grzybów. Prowadzi także poświęconą im stronę w portalu Facebook . W środowisku uważany jest za ogromnego eksperta w swojej dziedzinie . Podziemne grzyby wzbudziły jego zainteresowanie już 2 dekady temu .

Zbieracze miejsca swoich zbiorów trzymają w sekrecie . Nie mają za to problemów z tym, by dzielić się swoją rozległą wiedzą . Firma Piotra organizuje nawet szkolenia dotyczące zbierania kosztownych grzybów . Kładą przy tym wszystkim bardzo duży nacisk na poszanowanie lasu i szeroko pojętą ekologię .

Tego o zbieraniu czarnych trufli nie wiedzieliście

W grupie, która wyszukuje czarne trufle, pracuje kilka osób . 2 z nich posiadają państwowy certyfikat, dający im uprawnienia do klasyfikowania grzybów . Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedaż grzybów możliwa jest jedynie po uzyskaniu stosownego atestu od takiej właśnie osoby . Jest to zabezpieczenie przed rozprowadzaniem grzybów niewiadomego pochodzenia lub takich, które są trujące .

Klientami Piotra Kweca są głownie restauracje.

Zapotrzebowanie jest ogromne, ile byśmy nie zebrali grzybów, to jest na nie popyt

-informuje zbieracz w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Za kilogram grzybów można dostać nawet 3 tys. zł. Sezon jest długi i może trwać nawet do początku kolejnego roku .

Moglibyśmy zbierać trufle dłużej, daliśmy im „odpocząć"

-tłumaczy dalej Piotr.

Następne miesiące to był czas dla owadów, które roznoszą zarodniki

-wyjaśnia swoje motywy.

W poszukiwaniach, poza ludźmi, biorą udział także psy . W czworonożnej brygadzie znalazł się lagotto romagnolo, rasa specjalnie w tym celu hodowana, a także jamnik i kundelek. Wbrew powszechnej opinii do szukania czarnych trufli nie używa się raczej świń . Zwierzęta te, w przeciwieństwie do psów, momentalnie pożerają swoje znaleziska .

Piotr nie polega jedynie na nosach swoich zwierzęcych pracowników . Korzysta też ze specjalnego urządzenia, które mierzy pH leśnej gleby . Trufla rośnie jedynie w ściśle określonych warunkach . Technologia pomaga ustalić, w której części boru takie występują .

W Polsce, poza truflami czarnymi, spotyka się inne gatunki . Wśród nich wymienić można między innymi truflę letnią, truflę zimową oraz truflę wgłębioną , znajdującą się pod ochroną. Najcenniejszych z grzybów, czyli trufli białych, jeszcze nie udało się u nas znaleźć . Wciąż jednak trwają ich poszukiwania . Jeśli chcecie wiedzieć więcej o truflach czarnych, koniecznie zajrzyjcie do tego artykułu . Pod nazwą trufli mogą się kryć także przepyszne czekoladowe łakocie .

trufle czarnozarodnikowe.png
Canva / slowmotiongli

Źródło: wyborcza

Dietetyk kliniczny porównał pizzę amerykańską i włoską. Różnica aż 500 kcal
Strzelczyk przyrządza młode ziemniaki z patelni. Stawia na uwielbiany dodatek
Obserwuj nas w
autor
Aleksandra Proch

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy