Smakosze.pl
Żywność i podwyżki cen

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News; Pixabay/TheDigitalArtist

Znaczące wzrosty cen żywności

6 Lutego 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Żywność jest jednym z najważniejszych zasobów, który dotyczy nie tylko smakoszy. Okazuje się, że już ósmy miesiąc z rzędu jej koszt poszybował w górę. Wszystko przez gorsze perspektywy upraw w Unii Europejskiej i suche warunki

Niestety, żywność ponownie podrożała. Tendencja nie zapowiada niczego dobrego. Dzieje się tak już kolejny miesiąc. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa przekazała niepokojące informacje.

Żywność jest coraz droższa

Nie da się ukryć, że żywność odgrywa istotną rolę w naszym życiu. Odwiedzając sklepy nietrudno zauważyć, że ceny niektórych produktów są coraz wyższe. Taka sytuacja nie dotyczy samej Polski, lecz całego świata.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Onet Wiadomości, żywność drożeje już ósmy miesiąc z rzędu. Takie wieści mogą napawać niepokojem. Warto wiedzieć, z czego wynika taki stan rzeczy. 

Indeks cen, którymi objęta jest żywność, określa miesięczne zmiany kosztów produktów takich jak zboże, nasiona oleiste, produkty mleczne, mięso oraz cukier. W grudniu wynosił on 108,6 punktów. W styczniu wzrósł do 113,3.

Portal Onet Wiadomości donosi, że żywność ostatnio była tak droga w lipcu 2014 roku. W porównaniu do grudnia największy wzrost cen odnotowano w przypadku zbóż, olejów roślinnych i cukru. Z czego wynika taki stan rzeczy?

Dlaczego żywność kosztuje coraz więcej?

Okazuje się, że żywność jest droższa z uwagi na kilka czynników. Przykładowo kukurydza kosztuje więcej z uwagi na słabe zbiory w USA i Chinach. Produkt ten podrożał na światowych rynkach o 11%. Nieciekawie wygląda również sytuacja cukru.

Cukier odnotował wzrost cen w okolicach 8%. Wynika to z perspektyw upraw w Unii Europejskiej. Do tego stanu rzeczy przyczyniły się też suche warunki pogodowe w Ameryce Południowej. Jednak to nie koniec nieprzyjemnych niespodzianek.

Nabiał jest droższy o 1,6%. Wynika to z dużego zakupu w Chinach. Na razie możemy liczyć na ewentualne okazje w naszych ulubionych sklepach. Ostatnio wspominaliśmy o tym, ile kosztują truskawki w supermarketach Lidl.

Doniesienia, którymi podzieliła się Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa mogą napawać niepokojem. Na razie nie pozostaje nam nic innego niż dostosowanie się do takiej sytuacji. Zawsze możemy postawić na niedrogie i smaczne specjały. Oby żywność już bardziej nie drożała.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Onet Wiadomości

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Sanepid wycofuje popularny produkt

Produkty

Popularny produkt wycofany przez sanepid

Czytaj więcej >
Czereśnie

Produkty

Bardzo wysokie ceny czereśni

Czytaj więcej >
Śledzie z Bałtyku mogą być szkodliwe

Produkty

Czy bałtyckie śledzie są zdrowe?

Czytaj więcej >
Pomidory i kwestia śniadania

Produkty

Dlaczego lepiej nie jeść pomidorów na śniadanie?

Czytaj więcej >
lody

Produkty

Ile kosztuje gałka lodów na polskim morzem?

Czytaj więcej >
Market z Anglii wycofuje polskie produkty

Produkty

Brytyjski market wycofuje polskie produkty

Czytaj więcej >