Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > 3 największe błędy podczas gotowania rosołu. Przez nie wychodzi niesmaczny
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 21.10.2022 13:39

3 największe błędy podczas gotowania rosołu. Przez nie wychodzi niesmaczny

jak ugotować rosół
Canva / valentynsemenov

Rosół jest absolutną podstawą w kuchni polskiej. Wyśmienicie smakuje zarówno w swojej właściwej formie, ale może stanowić również bazę dla wielu innych zup. Niewłaściwy dobór mięsa lub zostawienie wszystkich składników w garnku może jednak sprawić, że zupa nie będzie tak dobra, jak mogłaby być. Poniżej podpowiadamy, jak ustrzec się błędów w przygotowaniu bulionu.

Czujesz, że Twój rosół nie jest tak dobry, jak mógłby być? A może wyjątkowo szybko się psuje, mimo właściwego przechowywania? Poznaj 3 podstawowe błędu w sztuce przygotowywania tej zupy. Z nami wszelkie rosołowe problemy odejdą w niepamięć.

3 rzeczy, których unikać podczas gotowania rosołu

Przy przygotowaniu rosołu, jak też każdego innego posiłku, pamiętać należy, że głównym nośnikiem smaku jest tłuszcz. Bez odpowiedniego jego udziału bulion wyjdzie mdły i niesmaczny. Taki los dotyka często rosołu gotowanego na samym drobiu. To chude mięso nie da nam smacznego i esencjonalnego wywaru.

Pozostają w temacie mięsa, ważne jest, aby rosół gotować wyłącznie ze świeżych składników. Mrożone mięso da w efekcie wodnistą zupę bez wyrazu. Jeśli koniecznie chcesz zużyć mrożone mięso do rosołu, zadbaj o odpowiednie jego rozmrożenie. Należy robić to stopniowo i powoli, najlepiej w lodówce.

Czy Twój rosół wyjątkowo szybko się psuje? Winne temu są warzywa pozostawione w garnku po gotowaniu wywaru. Zarówno cebula jak i por przyspieszają kwaśnienie zupy. Jeśli rosół ma starczyć na dłużej, po prostu usuń te składniki z garnka.

3 rzeczy, które są obowiązkowe przy gotowaniu rosołu

Wiemy już czego nie robić, pora więc przyjrzeć się liście działań obowiązkowych. Receptur na rosół jest wiele, ale pewne kwestie pozostają niezmienne. Kluczem do sukcesu są odpowiednio dobrane składniki.

Rosół jest zupą gotowaną na mięsie, wobec czego należy starannie je dobrać. Idealną klasyczną konfiguracją będzie połączenie drobiu i mięsa wołowego. Warto zaznaczyć, że w rosole stawiamy na mięso z kością. Szponder, ćwiartka czy korpus? Jest z czego wybierać.

Nieodłącznym składnikiem rosołu są warzywa. Jeden smętny korzeń marchwi nie da oczekiwanych rezultatów. Warzyw powinno w rosole być dużo. Nie zapomnijcie o cebuli opalonej nad kuchenką gazową.

Na koniec przypomnijmy o jednej o podstawowej zasadzie. Rosół zawsze zalewamy zimną wodą. Zależy nam, aby smak z mięsa i warzyw wydostał się do zupy. Zalanie składników ciepłą wodą skutecznie zamknie ich pory, przez co cały smak i aromat zostanie uwięziony wewnątrz nich. Kurczak i wołowina to nie jedyne mięsa dobre do gotowania rosołu. Po gotowaniu rosołu możesz wykorzystać jego składniki w smaczny i ciekawy sposób.

Canva / oksanashufrych
Canva / oksanashufrych

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: