3 nietypowe składniki, którymi zagęścisz sos. Czas by mąka odeszła w niepamięć
Zwykle zagęszczasz sosy mąką? Zamień ją na inne produkty, a będzie smaczniej i zdrowiej. Poznaj trzy składniki, dzięki którym zagęścisz sos, a nawet zupę. Danie nie zmieni smaku, nie przypali się, a w sosie nie będzie grudek. Fasola, chleb razowy i ugotowany ziemniak spiszą się w tej roli znakomicie.
Sosy mięsne przeważnie zagęszczamy zwykłą mąką. Musimy jednak dobrze ją rozmieszać z wodą, a następnie pilnować, żeby nie powstały nieapetyczne grudki. Zagęszczanie sosu będzie o wiele prostsze, kiedy zamienimy mąkę na inne składniki.
Do zagęszczania sosu wybierzmy fasolę białą lub czerwoną, ziemniaki albo razowe pieczywo. Składniki błyskawicznie zagęszczają całe danie, a sos staje się aksamitny. Fasola i ziemniaki są doskonałym zamiennikiem mąki, gdy musimy uważać na gluten. Chleb potrafi też dodać potrawie smaku.
Fasola, chleb razowy i ziemniaki nadaje się nie tylko do zagęszczania sosu. Produktami możemy równie dobrze zagęścić każdą zupę. Pamiętajmy, że sosy i zupy z dodatkiem mąki są ciężkostrawne i bardziej kaloryczne. Wybierajmy więc jej zdrowsze zamienniki.
Trzy składniki do zagęszczenia sosu, są zdrowsze od mąki
-
Fasola. Ugotuj fasolę i roznieć ziarna na puree. Możesz wykorzystać również fasolę z puszki, do dania dodaj również odrobinę zalewy. Fasola błyskawicznie zagęści cały sos i nie zmieni jego smaku.
-
Razowy chleb. Z kilku kromek chleba razowego odkrój skórki, resztę pokrój w kostkę i dodaj do sosu pod koniec gotowania. Sos będzie gęsty i bardzo aromatyczny. Razowy chleb idealnie nadaje się do sosów mięsnych.
-
Ugotowany ziemniak. Ziemniaki obierz i ugotuj, a następnie przeciśnij przez praskę i dodaj do sosu. Sos zgęstnieje po kilku minutach gotowania na małym ogniu.
Dlaczego warto zamienić mąkę na inne składniki do zagęszczenia sosu?
Mąkę do sosu musimy dodawać z umiarem, ponieważ może zepsuć smak potrawy. Jeśli dodamy jej za dużo, może stać się wyczuwalna w daniu. Mąka również szybko się przypala, musimy więc ostrożnie podgrzewać sos.
Mąka lubi się zbrylić pod wpływem wysokiej temperatury. Przed dodaniem do sosu musimy ją dokładnie wymieszać z zimną wodą, a potem zahartować, by nie powstały grudki. Mączne grudki potrafią odebrać nam apetyt na danie.
Jak złagodzić smak cebuli? Jak łatwo i skutecznie oddzielić białko od żółtka ? Poznaj sprawdzone, kulinarne triki, dzięki którym gotowanie stanie się łatwiejsze.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Golonka po bawarsku. Tajemnicą smaku jest jedyna w swoim rodzaju marynata
-
Zdumiewające, co Wachowicz dodaje do klusek śląskich. Smakosze się nimi zajadają
Źródło: akademiasmaku