Smakosze.pl
zapchany zlew

canva/Vyacheslav Dumchev

4 produkty, których przenigdy nie powinno się wkładać do zlewu

26 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 5 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Zlew jest ważnym elementem każdej kuchni. Konieczne jest więc, by zawsze był drożny. Oto 4 produkty, których przenigdy nie powinno się wkładać do zlewu. Mogą go bowiem zapchać na tyle skutecznie, że będzie potrzebna pomoc specjalisty. Lepiej więc zapobiegać problemom, niż z nimi walczyć.

Nie raz zdarza się, że zamiast do kosza na śmieci, włożymy czy też wyrzucimy coś do zlewu. Często może to być powodem niedrożności rur i mamy niemały problem. Czasami pomoże zwykła przepychaczka, nieraz niestety trzeba rozkręcić odpływ pod zlewem.

4 produkty, których przenigdy nie powinno się wkładać do zlewu

Fusy z kawy często trafiają do zlewu razem z resztkami napoju. Choć bez problemu spłukują się z powierzchni zlewu, to niestety rzadko odpływają do ścieków. Zazwyczaj osadzają się w zakrętach rur, utrudniając odpływ wody, a nawet go blokując. Dlatego nigdy nie wyrzucaj fusów do zlewu, tylko do kosza na śmieci. Możesz też ich użyć do neutralizacji nieprzyjemnych zapachów, np. w lodówce lub nawozić nimi ziemię w ogrodzie.

Często też mamy problem z tłuszczem, który pozostał na patelni po smażeniu czy w brytfannie po upieczeniu mięsa. Ponieważ jest płynny, wylewamy go do zlewu. Niestety pod wpływem zimna tłuszcz szybko tężeje, tworząc w rurach zator. Lepiej więc zlej tłuszcz do zamykanego pojemnika i wyrzuć go do śmieci.

Zagrożeniem dla naszego zlewu mogą też być obierki z ziemniaków. W kontakcie z wodą jest z nich wymywana skrobia, która tworzy gęstą zawiesinę. Ta, zamiast spłynąć wraz z wodą, zatrzymuje się w zakrętach rur, więc może je blokować.

Zaskakującym niebezpieczeństwem dla odpływu w zlewie są też obierki z selera. Podobnie jak fasolka szparagowa, kukurydza czy szparagi, zawiera on dużo włókien, które pęcznieją pod wpływem wody. Gdy osadzi się w rurach więcej takich włókien, możemy mieć problem z ich drożnością.

kluski śląskie

Jakie ziemniaki wybrać do klusek śląskich?

CZYTAJ DALEJ

Czego jeszcze nie wyrzucać do zlewu?

Przyczyną zapychania się odpływu zlewu może być też ryż czy makaron. Jako produkty skrobiowe, mają dużą zdolność do pęcznienia.

Do zlewu nie powinny też trafiać skorupki jaj, kostki czy chrząstki. Są twarde, więc mogą porysować zlew czy uszkodzić rury. A we współpracy z innymi zapychaczami, mogą skutecznie zablokować odpływ zlewu.

Na naszej stronie znajdziesz też wiele innych, kuchennych rad. Sprawdź, jak i kiedy rozmrażać lodówkę, a także czym zastąpić płyn do mycia naczyń.

fusy po kawie

fusy po kawie

Źródło zdjęcia: canva/jirasak_chueayklang

NAJGORSZE polskie potrawy, obcokrajowcy nie chcą ich tknąć. Nr 4 podzieli wszystkich Polaków

Slajd 1 z 6

ZIMNE NÓŻKI W GALARECIE

Mięso z nóg wieprzowych zatopione w galarecie to nasz przysmak - najlepiej smakuje oczywiście podany z zimnym trunkiem. Jednak obcokrajowcy nie mają do nich sentymentu, konsystencja i pomysł na danie skutecznie ich odstrasza.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: urzadzamy

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Miękka i soczysta wątróbka

Porady

Co zrobić, żeby wątróbka wyszła miękka i soczysta?

Czytaj więcej >

Porady

Perfekcyjne, domowe frytki lepsze niż z restauracji

Czytaj więcej >
miód

Porady

Po czym rozpoznać dobry miód?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie jest najlepsze mięso do gulaszu?

Czytaj więcej >
mięso w mleku

Porady

Dlaczego warto moczyć karkówkę w mleku?

Czytaj więcej >
smażenie pączków

Porady

Co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu pączków?

Czytaj więcej >