Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Aromatyczny piernik, idealny do kawy - podajemy najlepszy przepis
Agata Kaszuba
Agata Kaszuba 25.03.2022 22:51

Aromatyczny piernik, idealny do kawy - podajemy najlepszy przepis

Piernik
Canva.com

Pyszne ciasto, przekładane marmolada lub masa orzechową, to stały element Bożonarodzeniowej tradycji. Pięknie udekorowany czekoladą i wiórkami kokosowymi bądź płatkami migdałów, to dodatkowa ozdoba świątecznego stołu. Wykonany jest z mąki pszennej, miodu, cukru , masła, jajek i wody oraz mocno doprawiony przyprawami korzennymi takimi jak: cynamon, imbir, goździki, kardamon, anyż, nasiona kolendry, gałka muszkatołowa a nawet ziele angielskie i czarny pieprz.Wybór tych przypraw i proporcje w dużej mierze zależą od regionalnych tradycji.

Piernik jest niesłychanie trwałym ciastem. W dawnych czasach był wykorzystywany jako prowiant wojskowy, gdyż można było go przechowywać przez długi czas. W odpowiednich warunkach, czyli suchym i zimnym miejscu może być przechowywany przez okres nawet kilku miesięcy.

Swoje niesamowite zdolności zawdzięcza udziałowi przypraw korzennych oraz sporej ilości miodu. Najbardziej trwały jest piernik dojrzewający. Gotowe, surowe ciasto trzeba zostawić, aby doszło do procesu fermentacji. W domowych warunkach powinno przeleżeć nawet miesiąc. Cukiernicy twierdzą, że najlepiej przygotować masę na świąteczny piernik już po andrzejkach.

Piernikowy pomnik

Najbardziej znanym piernikiem w Polsce ale również w Europie, jest oczywiście piernik toruński. Marka ta, jest tak silnie zakorzeniona w naszej kulinarnej tradycji, że doczekała się nawet... muzeum! Będąc na wycieczce w Toruniu, warto wybrać się na wizytę do Żywego Muzeum Piernika.

Dla wszystkich smakoszy, którzy interesują się kuchnią i tradycjami kulinarnymi, takie miejsce to prawdziwa gratka. Można, dosłownie, od kuchni, doświadczyć średniowiecznego sposobu wypiekania piernika. Pokazy pieczenia piernika na żywo, to niesamowita atrakcja zarówno dla tych starszych jak i tych młodszych. Ciasta i ciasteczka są na bieżąco wypiekane w muzealnej fabryce, więc szczęśliwi odwiedzający, mają często okazję spróbowania jeszcze ciepłych pierników, tworzonych według starej receptury, bez dodatku konserwantów i ulepszaczy.

Toruń stał się stolica piernika, prawdopodobnie ze względu na swoje korzystne położenie. Żyzne ziemie zapewniały stałe zapasy najlepszej mąki. Mocno rozwinięta sztuka pszczelarska, dostarczała najlepszej jakości miód., a korzenne przyprawy były łatwo dostępne ze względu na położenie miasta na szlaku handlowym łączącym Lwów z Gdańskiem. Sam piernik odwdzięczył się miastu za szacunek i miłość jaką otoczyli go mieszkańcy i stał się skutecznym narzędziem dyplomatycznym. Ułaskawił bowiem szwedzką komisję likwidacyjna w sprawie miejskich długów w roku 1696. I tak trwa ta wzajemne zauroczenie między piernikiem a Toruniem. Nam to w ogóle nie przeszkadza, gdyż owocem tej miłości są pyszne i znane na całą Europę wypieki.

Przepis na tradycyjny piernik

Do wykonania wilgotnego, aromatycznego ciasta potrzebujesz następujących składników:

550g miodu250 g masła1,5 szklanki cukru1,2 kg mąki pszennej3 jajka0,5 szklanki mleka3 łyżeczki sody50g przyprawy do piernikaszczypta soli

Prace należy rozpocząć od przygotowania słodkiej mieszanki, która będzie baza naszego piernika. Miód, cukier oraz masło podgrzej w małym rondelki i dokładnie rozpuść. Zdejmij z palnika, aby zawartość ostygła. Sodę wymieszaj z mlekiem. Mąkę przesiej przez sitko i dodaj sól, przyprawę do piernika, jajka oraz sodę z mlekiem.

Na koniec wymieszaj wszystko, powoli dolewając słodka mieszankę, przygotowana wcześniej. Połącz wszystkie składniki, tak, aby uzyskać gładkie, jednolite ciasto. Teraz pora, żeby ciasto mogło swobodnie pracować i fermentować – należy je przełożyć do czystej, najlepiej szklanej miski i szczelnie zakryć folią spożywczą. Tak uszykowaną masę schowaj do lodówki na okres od 3 do 4 tygodni.