Babcia dodaje do rosołu ostry dodatek. Przypisuje mu się ogrom właściwości
Rosół każdy przyrządza trochę inaczej. Jeśli chcemy go zrobić, by wzmocnić się w czasie przeziębienia, warto skorzystać z babcinego przepisu na pyszną zupę z dodatkiem świeżego chrzanu. Wykonanie jest bardzo proste. Musicie spróbować.
Rosół jest idealny podczas choroby
Czasami, zamiast sięgać po leki, warto po prostu wesprzeć organizm w walce z objawami przeziębienia. Doskonałym pomysłem będzie np. sięgniecie po ciepły rosół z dodatkiem chrzanu. Już nasze babcie wiedziały, że przyprawa o piekącym smaku zawiera wiele cennych składników, które pomogą nam pokonać objawy choroby.
Najważniejszym będzie synigryna, która nie tylko odpowiada za ostry smak korzenia, ale też wykazuje działanie odkażające i wykrztuśne. Zupa więc nas nasyci i przyjemnie rozgrzeje, przy okazji zwalczając atakujące nas bakterie.
Przepis na babciny rosół z chrzanem
Chrzan jest nietypowym dodatkiem do zupy przyrządzanej na drobiu. Zyska ona jednak znacznie na smaku, gdy już wzbogacimy ją o ostry korzeń. Będzie przede wszystkim wyrazista i rozgrzewająca. Warto ją sobie przygotować nawet nie chorując.
Składniki:
- około 2 litrów zimnej wody
- 3 ćwiartki z kurczaka
- 1 szyja lub dwa skrzydełka z kaczki
- 10 cm kawałek korzenia chrzanu
- 4 drobne marchewki
- 2 niewielkie pietruszki
- 1 mały seler
- 1 większa cebula
- 3 ząbki czosnku
- biała część małego pora
- 1 płaska łyżeczka kurkumy
- odrobina imbiru w proszku
- posiekana natka pietruszki wedle uznania
- sól i pieprz w ilości do smaku
Jak przyrządzić rosół z chrzanem? Przepis jest bardzo prosty
Cebulę opalamy w płomieniu palnika i umieszczamy ją w dużym garnku wraz z oczyszczonym drobiem oraz umytymi i obranymi ze skórki warzywami korzeniowymi. Zalewamy składniki wodą, a następnie pod przykryciem doprowadzamy do wrzenia. Usuwamy powstające szumy z powierzchni płynu.
Rosół gotujemy już bez pokrywki na niewielkim ogniu — nie powinien bulgotać, bo zmętnieje. Po 2-3 godzinach dodajemy świeżo starty na tarce o niewielkich oczkach chrzan, kurkumę w proszku oraz imbir. Chwilę jeszcze gotujemy , a następnie doprawiamy zupę solą oraz pieprzem.
Jak podać rosół z chrzanem?
Polecamy zjeść go tak jak każdą inną odsłonę dania — na ciepło z makaronem i świeżą natką pietruszki. Delikatny pszenny wyrób będzie sycący i delikatny dla żołądka. Nie będzie także zagłuszał smaku wyrazistej przyprawy dodanej do wywaru.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na wyborne rosoły. Polecamy niesamowicie aromatyczną odsłonę bez dodatku mięsa — jest tania, smaczna i do złudzenia przypomina oryginał. Sprawdźcie też przysmak z dodatkiem kurkumy i imbiru — te przyprawy także postawią nas na nogi, gdy jesteśmy osłabieni chorobą.