Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Całe życie źle odcedzałeś makaron. Ten patent bije inne na głowę
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 18.03.2023 09:55

Całe życie źle odcedzałeś makaron. Ten patent bije inne na głowę

Makaron odcedzany na durszlaku
Canva / tornado98

Każdy kucharz choć raz w życiu gotował makaron. A jak gotował, to i musiał odcedzić. Niemałym zaskoczeniem będzie fakt, że większość z nas źle się do tego zabiera. Od dziś zapominamy o wylewaniu pasty na durszlak.

Jak najlepiej odcedzać makaron?

Odcedzanie ugotowanego makaronu nie wydaje się niczym trudnym. Ot, wkładamy do zlewu durszlak i wylewamy na niego zawartość garnka. Sposób niby jest skuteczny, jednak niezbyt wygodny. Podczas jego stosowania poszczególne kluski łatwo mogą chybić i trafić do zlewu zamiast w durszlak.

Na szczęście jest znacznie prostszy sposób na odcedzanie makaronu. Kiedy go wypróbujesz, już nigdy nie zrobisz tego inaczej. Ten patent jest po prostu genialny. Nie bez powodu tak szybko podbił serca internautów.

Bosacka wzięła 2 grejpfruty i przekroiła na pół. Dała wszystkim cenną radę

Odcedzanie makaronu nigdy nie było prostsze

Na YouTube pojawił się niezwykłe sposób odcedzania makaronu. Warunkiem jego wykorzystania jest posiadanie durszlaka dopasowanego średnicą do garnka, lub odrobinę od niego większego. Jeśli masz taki zestaw w domu, szybkie i skuteczne odlewanie makaronu tylko czeka na wypróbowanie. Na czym dokładnie ono polega?

Garnek z ugotowanym makaronem zdejmij z ognia. Następnie nakryj go durszlakiem tak, aby jego wypukła część znalazła się wewnątrz naczynia. Złap stabilnie rączki durszlaka i garnka, odwróć całość na zlewem i już, gotowe. Z tą metodą masz pewność, że żaden krnąbrny makaron nie poucieka na boki.

Co jeszcze warto wiedzieć przy gotowaniu makaronu?

Aby mieć do zjedzenia idealny makaron, nie wystarczy jedynie sprytne odcedzenie. Przede wszystkim należy umiejętnie go ugotować. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady w tym temacie.

Makaron do gotowania musi mieć odpowiednią ilość wody. Na każde 500 g pasty przypadać powinno 5 litrów płynu. W związku z tym nasz makaron gotujemy także w garnku o odpowiedniej objętości. Zbyt duża ilość produktu w zbyt małej przestrzeni sprawi, że nie będzie smakował on dobrze.

Do gotowania makaronu niezbędna jest także sól. Na każde 1000 ml wody dosypujemy 1 łyżeczkę. Sól ma za zadanie nie tylko poprawę smaku potrawy. Przyprawa odpowiada także za równomierne gotowanie.

Makaron wrzucamy do wrzącej osolonej wody. Dzięki temu jego powierzchnia będzie miała odpowiednią teksturę. Podczas gotowania absolutnie nie zmniejszamy ognia. Temperatura wody powinna być stała.

Gotujący się makaron należy dwukrotnie zamieszać. Pierwszy raz zaraz po wrzuceniu do garnka i drugi- w trakcie gotowania. Dzięki temu poszczególne jego części nie posklejają się między sobą. Tak ugotowany makaron gotowy jest do odcedzenia i podania. Czy skusilibyście się na makaron przyrządzony w tak kontrowersyjny sposób? Znamy całą prawdę o gotowaniu pasty z dodatkiem oleju.

Źródło: YouTube @AmazedWithTaste